Polscy onkolodzy i radiolodzy zbadają... mumie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 11:01
W połowie grudnia został zainicjowany Warsaw Mummy Project – największa na świecie realizowana na tak dużą skalę inicjatywa naukowa.
Audio
  • Dr Monika Dolińska, Kamila Braulińska i dr n. med. Andrzej Radkowski o Warszawskim Projekcie Interdyscyplinarnych Badań Mumii (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Poznać wszystkie tajemnice mumii egipskich z Muzeum Narodowego w Warszawie  takie zadanie postawili sobie badacze różnych specjalności
Poznać wszystkie tajemnice mumii egipskich z Muzeum Narodowego w Warszawie – takie zadanie postawili sobie badacze różnych specjalnościFoto: PAP/Jacek Turczyk

Celem projektu jest przebadanie mumii egipskich m.in. pod kątem występowania chorób nowotworowych. Rozpoczynający się właśnie pierwszy etap projektu obejmie badania nieinwazyjne za pomocą tomografii komputerowej i RTG, które zostaną wykonane pod okiem specjalistów onkologów i radiologów z Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea w Otwocku.

Autorami Warsaw Mummy Project (Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii) są polscy archeolodzy i bioarcheolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Jest on realizowany w ścisłej współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, z depozytu którego pochodzi większość mumii. Więcej dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Monika Dolińska (egiptolog, kustosz kolekcji egipskiej w Zbiorach Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie), Kamila Braulińska (Instytut Archeologii UW), dr n. med. Andrzej Radkowski (kierownik Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea w Otwocku)

Data emisji: 5.01.2016

Godzina emisji: 23.13

pg/tj

Czytaj także

Polacy nad Nilem, czyli archeologia ekstremalna

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 01:30
- Nie liczymy na żadnego złotego Tutenchamona, odkrycie nienaruszonego grobowca i nadzwyczajne trofea. Dla nas największym skarbem jest informacja - mówi dr Andrzej Ćwiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nubiologia jest polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 23:55
Nubia to historyczna kraina obejmująca tereny dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Chrześcijaństwo dotarło na te tereny 400 lat przed chrztem Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowód polskiej potęgi w egipskich grobowcach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:30
– Polska ma tradycję badań egiptologicznych od XVIII w. Znajdujemy się w czołówce krajów działających w tej dziedzinie – mówił papirolog prof. Adam Łukaszewicz.
rozwiń zwiń