Święto Trzech Króli od... kulinarnej strony

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 14:28
Według chrześcijan święto to, zwane również Objawieniem Pańskim, ma swoją symbolikę. To pokłon zarówno dla świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych i różnych narodów.
Audio
  • Maria Barbasiewicz o tradycjach kulinarnych związanych ze świętem Trzech Króli (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Obraz El Greco Adoracja mędrców
Obraz El Greco "Adoracja mędrców" Foto: El Greco/Wikimedia Commons/Public Domain

Zwyczaj święcenia 6 stycznia złota i kadzidła ukształtował się na przełomie wieków XV i XVI. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu dotykano całej szyi poświęconym złotem, by zachować ciało w zdrowiu i dostatku. Obrzędom towarzyszył tego dnia uroczysty obiad, a na deser podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał "królem migdałowym". Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane "szczodrakami".

Słuchaj także
robin hood 1200 free.jpg
Prawdziwa historia Robin Hooda

W audycji poznajemy smaki i zapachy, które cieszyły przez wieki podniebienia królów, ale też syciły biedaków. To opowieść o wielkich kucharzach, wykwintnych potrawach na wystawnych stołach, jak również relacje z publicznych jadłodajni czy żołnierskich kantyn.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Maria Barbasiewicz (historyczka, varsavianistka)

Data emisji: 6.01.2016

Godzina emisji: 23.35

pg/asz

Czytaj także

Czy było ich trzech i czy byli królami? Jak odróżnić fakty od symboli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 16:33
Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że nie wszystko, co powszechnie mówi się o Trzech Królach ma swoje potwierdzenie w Biblii.
rozwiń zwiń