Film, muzyka, literatura, sztuka - Uniwersytet Warszawski szkołą muz

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 12:51
Chopin, Krasiński, Sienkiewicz, Prus, Asnyk, Tuwim, Gombrowicz, Herbert, Miłosz, Kiepura, Kaczmarski, Młynarski, Osiecka, Zanussi, Piwowski - wśród absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego są znani w świecie twórcy, a nawet nobliści.
Audio
  • Film, muzyka, literatura, sztuka - UW szkołą muz (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Studentką Uniwersytetu Warszawskiego była m.in. autorka tekstów piosenek Agnieszka Osiecka. Jej dyplom ukończenia studiów znajduje się dziś w zbiorach Biblioteki Narodowej
Studentką Uniwersytetu Warszawskiego była m.in. autorka tekstów piosenek Agnieszka Osiecka. Jej dyplom ukończenia studiów znajduje się dziś w zbiorach Biblioteki NarodowejFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

- Jeśli wrócimy do początku Uniwersytetu Warszawskiego, do roku 1816, to zobaczymy, że jednym z pierwszych wydziałów był Wydział Nauki i Sztuk Pięknych - mówi dr Robert Gawkowski. Historyk dodaje, że także wśród znanych malarzy znajdziemy nie tylko absolwentów, ale i profesorów uczelni. 

Czytaj i słuchaj także
pap_19480501_0891200.jpg
Sportowi pionierzy z Uniwersytetu Warszawskiego

W cyklicznej audycji jubileuszowej "Historia z indeksem w tle" opowiadamy o życiu artystycznym w uczelni w ciągu 200 lat istnienia stołecznej Alma Mater, czyli o działających tu zespołach artystycznych, kabaretach, słynnych ludziach kultury oraz absolwentach uczelni, wśród których był pierwszy spiker Polskiego Radia.

Pytamy też o mniej oficjalne wydarzenia i aktywności kulturalne żaków.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 12.01.2015

Godzina emisji: 23.14

* W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200-lecie istnienia. Patronem medialnym obchodów jest Polskie Radio. 

asz/mc

Czytaj także

Togi, birety i czapki. Moda uniwersytecka od podszewki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 02:49
W pierwszych latach działalności Uniwersytetu Warszawskiego moda profesury miała wyraźny rys żołnierski. - Owe stroje nie były czymś oryginalnym, bo było to powiązane z tradycją uniwersytecką, sięgającą czasów średniowiecza - mówi historyk dr Robert Gawkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje Polski i UW z perspektywy rabaty

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 11:44
Ogród Botaniczny był nie tylko miejscem naukowych obserwacji i zajęć dydaktycznych, ale także rozgrywały się tu ważne dla historii Polski wydarzenia.
rozwiń zwiń