X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pitagoras, czyli od mistyki do matematyki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 02:09
- Pitagoras jest postacią na poły mityczną. Był jednym z najbardziej zagadkowych i najciekawszych ludzi w historii filozofii - mówi filozof, dr Katarzyna Kasia.
Audio
  • Pitagoras - od mistyki do matematyki (Z filozofią na ty/ Jedynka)
Życie Pitagorasa było pomieszaniem magii, mistyki i matematyki
Życie Pitagorasa było pomieszaniem magii, mistyki i matematykiFoto: Pixabay

Niektórzy filozofowie łączyli nauki ścisłe, m.in. fizykę i matematykę, z doktrynami filozoficznymi. Jedną z takich osób był Pitagoras - grecki filozof i matematyk, który ze względu na liczne opowieści, które powstały na jego temat, urósł do rangi legendy. To właśnie on twierdził, że "dwie najkrótsze odpowiedzi: Tak i Nie, wymagają najdłuższego zastanowienia".

- Gdyby wszystko, co się Pitagorasowi przypisuje rzeczywiście sam miał zrobić, to musiałby żyć nie raz, a wiele razy. Zresztą, jeśli wierzyć samemu Pitagorasowi, to żyje on do dzisiaj, ponieważ jego wiara w wędrówkę duszy i to, że wciela się ona w kolejne ciała była bardzo mocna - opowiada dr Katarzyna Kasia.

W programie mówiliśmy o koncepcjach, zgodnie z którymi Pitagoras był synem boga Hermesa, potwierdzonych faktach, dotyczących jego życia oraz o tym, dlaczego uważał, że nie należy chodzić utartymi ścieżkami. Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 23.38

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Heraklit - filozof, który nie wierzył w ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 09:28
- On mówi, że źle robimy poszukując stałości w życiu, gdyż nieustanna zmiana jest wpisana w naturę świata - o nauczaniu Greka mówiła w Jedynce filozofka Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof, psycholog, pragmatyk. William James łączy światy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 03:30
- Jeśli przyjrzymy się strukturze myśli filozoficznej Williama Jamesa, to zobaczymy, że udało mu się "ufilozoficznić" psychologię, a z drugiej strony "spsychologizować" filozofię - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blaise Pascal zaproponował całkowicie nową wizję człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 14:20
- Możne powiedzieć, że Blaise Pascal był prekursorem XX-wiecznego egzystencjalizmu. Uważał, że nie jesteśmy w stanie uciec od wyboru najpoważniejszej sprawy w życiu - mówi prof. Jacek Migasiński.
rozwiń zwiń