Pitagoras, czyli od mistyki do matematyki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 02:09
- Pitagoras jest postacią na poły mityczną. Był jednym z najbardziej zagadkowych i najciekawszych ludzi w historii filozofii - mówi filozof, dr Katarzyna Kasia.
Audio
  • Pitagoras - od mistyki do matematyki (Z filozofią na ty/ Jedynka)
Życie Pitagorasa było pomieszaniem magii, mistyki i matematyki
Życie Pitagorasa było pomieszaniem magii, mistyki i matematykiFoto: Pixabay

Niektórzy filozofowie łączyli nauki ścisłe, m.in. fizykę i matematykę, z doktrynami filozoficznymi. Jedną z takich osób był Pitagoras - grecki filozof i matematyk, który ze względu na liczne opowieści, które powstały na jego temat, urósł do rangi legendy. To właśnie on twierdził, że "dwie najkrótsze odpowiedzi: Tak i Nie, wymagają najdłuższego zastanowienia".

- Gdyby wszystko, co się Pitagorasowi przypisuje rzeczywiście sam miał zrobić, to musiałby żyć nie raz, a wiele razy. Zresztą, jeśli wierzyć samemu Pitagorasowi, to żyje on do dzisiaj, ponieważ jego wiara w wędrówkę duszy i to, że wciela się ona w kolejne ciała była bardzo mocna - opowiada dr Katarzyna Kasia.

W programie mówiliśmy o koncepcjach, zgodnie z którymi Pitagoras był synem boga Hermesa, potwierdzonych faktach, dotyczących jego życia oraz o tym, dlaczego uważał, że nie należy chodzić utartymi ścieżkami. Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 23.38

sm/ag

Czytaj także

Heraklit - filozof, który nie wierzył w ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 09:28
- On mówi, że źle robimy poszukując stałości w życiu, gdyż nieustanna zmiana jest wpisana w naturę świata - o nauczaniu Greka mówiła w Jedynce filozofka Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof, psycholog, pragmatyk. William James łączy światy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 03:30
- Jeśli przyjrzymy się strukturze myśli filozoficznej Williama Jamesa, to zobaczymy, że udało mu się "ufilozoficznić" psychologię, a z drugiej strony "spsychologizować" filozofię - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blaise Pascal zaproponował całkowicie nową wizję człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 14:20
- Możne powiedzieć, że Blaise Pascal był prekursorem XX-wiecznego egzystencjalizmu. Uważał, że nie jesteśmy w stanie uciec od wyboru najpoważniejszej sprawy w życiu - mówi prof. Jacek Migasiński.
rozwiń zwiń