Zespół, który bada tajemnice mikro- i nanoświatów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 15:25
- Moją ambicją było stworzenie środowiska badawczego - mówi prof. Teodor Gotszalk, laureat programów TEAM i MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Audio
  • Prof. Teodor Gotszalk o badaniach nad tym, czego gołym okiem nie widać (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Nanoczęści są tak małe, że nie widać ich nawet pod konwencjonalnym mikroskopem. Dopiero mikroskop elektronowy pozwala zobaczyć koniuszek nanorobota zbliżony do ludzkiego włosa
Nanoczęści są tak małe, że nie widać ich nawet pod konwencjonalnym mikroskopem. Dopiero mikroskop elektronowy pozwala zobaczyć koniuszek nanorobota zbliżony do ludzkiego włosaFoto: PAP/DPA/Andreas Landefeld

Zamierzenie to prof. Gotszalk realizuje na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie prowadzi Zakład Metrologii Mikro- i Nanostruktur.

Członkowie jego zespołu, współpracując z placówkami zagranicznymi z Niemiec i Wielkiej Brytanii (z Instytutu Fraunhofera w Dreźnie, Uniwersytetu Technicznego w Ilmenau i Uniwersytetu w Birmingham, Imperial College London, czy National Physical Laboratory w Teddington z Wielkiej Brytanii) zaglądają do mikro- i nanoświata, mierzą i ważą siły, temperaturę i masę, projektują nanoczujniki, które wykrywają np. zapylenie w kopalniach i nowotwory we wczesnej fazie rozwoju; budują nanonarzędzia (m.in. wagi z błon grafenu), a także pracują nad metodami obróbki struktur za pomocą wiązek jonów i elektronów.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Teodor Gotszalk (Politechnika Wrocławska)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 21.35

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy pieniądze uleczą naukę? Przyszłość polskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 03:11
- Sektor wiedzy to przyszłość nowoczesnej Polski i od stopnia jego rozwoju zależy dynamika modernizacji kraju, konkurencyjność gospodarki i jego pozycja - mówi inżynier elektronik prof. Jerzy Woźnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CRISPR, czyli łatwy sposób na edycję genów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 02:54
- CRISPR to zdumiewająco szybka, tania i prosta metoda modyfikacji DNA. Dzięki niej pewne rzeczy z zakresu biotechnologii, które dwa lata temu były niemożliwe, w tej chwili są łatwe do przeprowadzenia - mówi biolog, profesor Jerzy Duszyński.
rozwiń zwiń