Były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej RWE: los dał mi szansę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 13:43
- Mogłem dojrzewać wśród ludzi, którzy byli elitą II RP - wspominał w Jedynce Lechosław Gawlikowski, autor książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
Audio
  • Lechosław Gawlikowski o książce "Pracownicy Radia Wolna. Biografie zwykłe i niezwykłe" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Nagranie w studiu Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Od lewej: Henryk Rozpędowski, Renata Rozpędowska i Jerzy Bozekowski
Nagranie w studiu Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Od lewej: Henryk Rozpędowski, Renata Rozpędowska i Jerzy BozekowskiFoto: audiovis.nac.gov.pl

Lechosław Gawlikowski nie przypuszczał, że zadanie napisania tej książki przypadnie właśnie jemu. - Moje plany były bardzo skromne. Polegały na zabezpieczeniu zdjęć, aby było wiadomo jak wyglądali pracownicy Sekcji Polskiej RWE. Zebrało ich się ok 3 tys. Poprzez fotografie wszedłem w problematykę - mówił dziennikarz i publicysta.


Książka powstawała przez 10 lat, początkowo z myślą o trzech osobach: Michale Tyszkiewiczu, Leszku Meyerze i Tadeuszu Podgórskim. - Gdy hrabia Tyszkiewicz wchodził do pokoju, to ludzie się prężyli. Emanowała z niego dystynkcja, jakby był urodzonym dyplomatą. Leszek Meyer zawsze był dżentelmenem. Natomiast Tadeusz Podgórski jako działacz PPS imponował zaangażowaniem społecznym - tłumaczył zastępca dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1988-1994, a także archiwista jej zasobów dokumentacyjnych.

Sam Gawlikowski - przyjęty przez Jana Nowaka Jeziorańskiego - przyszedł do rozgłośni w 1972 roku. Należał do tzw. pokolenia średniaków w RWE, przed okresem Solidarności. Opracował biogramy "pierwszej radiowej generacji" pracowników RWE m.in.: redaktorów, dziennikarzy, artystów, a także analityków i pracowników szeregowych, zatrudnionych w okresie od powstania Sekcji Polskiej RWE w Nowym Jorku w 1950 r. poprzez funkcjonowanie Rozgłośni w Monachium do czasu zakończenia jej działalności w latach 90. XX w. Nie są to jednak biografie-pomniki, ale historie ludzi z krwi i kości.

"Mówi Radio Wolna Europa" - zobacz serwis specjalny Radia Wolności >>>

Dlaczego swoją pracę Gawlikowski nazywa uzupełnieniem publikacji Jana Nowaka Jeziorańskiego "Wojna w eterze". Skąd czerpał do niej materiały? W nagraniu audycji można też wysłuchać fragmentów archiwalnych nagrań związanych z bohaterami książki.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Lechosław Gawlikowski (były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa)

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 23.11

tj/asz

Czytaj także

Opowieść o ludziach Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 00:50
- Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa funkcjonowała jak dobrze zorganizowany oddział wojska, który miał wygrać bitwę i to zrobił. A ja ten oddział, tych ludzi opisałem - mówi dla portalu PolskiegoRadia.pl Lechosław Gawlikowski, były zastępca dyrektora polskojęzycznej redakcji RWE, autor wydanej właśnie książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
rozwiń zwiń