X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej RWE: los dał mi szansę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 13:43
- Mogłem dojrzewać wśród ludzi, którzy byli elitą II RP - wspominał w Jedynce Lechosław Gawlikowski, autor książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
Audio
  • Lechosław Gawlikowski o książce "Pracownicy Radia Wolna. Biografie zwykłe i niezwykłe" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Nagranie w studiu Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Od lewej: Henryk Rozpędowski, Renata Rozpędowska i Jerzy Bozekowski
Nagranie w studiu Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Od lewej: Henryk Rozpędowski, Renata Rozpędowska i Jerzy BozekowskiFoto: audiovis.nac.gov.pl

Lechosław Gawlikowski nie przypuszczał, że zadanie napisania tej książki przypadnie właśnie jemu. - Moje plany były bardzo skromne. Polegały na zabezpieczeniu zdjęć, aby było wiadomo jak wyglądali pracownicy Sekcji Polskiej RWE. Zebrało ich się ok 3 tys. Poprzez fotografie wszedłem w problematykę - mówił dziennikarz i publicysta.


Książka powstawała przez 10 lat, początkowo z myślą o trzech osobach: Michale Tyszkiewiczu, Leszku Meyerze i Tadeuszu Podgórskim. - Gdy hrabia Tyszkiewicz wchodził do pokoju, to ludzie się prężyli. Emanowała z niego dystynkcja, jakby był urodzonym dyplomatą. Leszek Meyer zawsze był dżentelmenem. Natomiast Tadeusz Podgórski jako działacz PPS imponował zaangażowaniem społecznym - tłumaczył zastępca dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1988-1994, a także archiwista jej zasobów dokumentacyjnych.

Sam Gawlikowski - przyjęty przez Jana Nowaka Jeziorańskiego - przyszedł do rozgłośni w 1972 roku. Należał do tzw. pokolenia średniaków w RWE, przed okresem Solidarności. Opracował biogramy "pierwszej radiowej generacji" pracowników RWE m.in.: redaktorów, dziennikarzy, artystów, a także analityków i pracowników szeregowych, zatrudnionych w okresie od powstania Sekcji Polskiej RWE w Nowym Jorku w 1950 r. poprzez funkcjonowanie Rozgłośni w Monachium do czasu zakończenia jej działalności w latach 90. XX w. Nie są to jednak biografie-pomniki, ale historie ludzi z krwi i kości.

"Mówi Radio Wolna Europa" - zobacz serwis specjalny Radia Wolności >>>

Dlaczego swoją pracę Gawlikowski nazywa uzupełnieniem publikacji Jana Nowaka Jeziorańskiego "Wojna w eterze". Skąd czerpał do niej materiały? W nagraniu audycji można też wysłuchać fragmentów archiwalnych nagrań związanych z bohaterami książki.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Lechosław Gawlikowski (były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa)

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 23.11

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opowieść o ludziach Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 00:50
- Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa funkcjonowała jak dobrze zorganizowany oddział wojska, który miał wygrać bitwę i to zrobił. A ja ten oddział, tych ludzi opisałem - mówi dla portalu PolskiegoRadia.pl Lechosław Gawlikowski, były zastępca dyrektora polskojęzycznej redakcji RWE, autor wydanej właśnie książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
rozwiń zwiń