Kiedy będziemy mieli na Ziemi kawałek Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 01:49
- Dochodzenie do reakcji fuzji jądrowej będzie trwało długo. Nie ma w tym przypadku drogi na skróty - mówi prof. Jacek Jagielski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Audio
  • Jaka jest droga do fuzji jądrowej? (Naukowy zawrót głowy)
Naukowcy od lat 50. minionego wieku zmagają się z opanowaniem syntezy termojądrowej, by wykorzystać ją w celach energetycznych tak jak reakcje rozszczepienia. Czy wreszcie się uda? Na zdj. Stellarator Wendelsteina 7-X (W7-X)
Naukowcy od lat 50. minionego wieku zmagają się z opanowaniem syntezy termojądrowej, by wykorzystać ją w celach energetycznych tak jak reakcje rozszczepienia. Czy wreszcie się uda? Na zdj. Stellarator Wendelsteina 7-X (W7-X)Foto: Wikipedia/lic. CC BY-SA 3.0/Tino Schulz - Public Relations Department, Max-Planck-Institut

Zdaniem naukowców, jesteśmy coraz bliżej opanowania fuzji jądrowej. Czy dzięki staraniom fizyków uda się mieć kawałek Słońca na Ziemi?

Czytaj także
reaktormaria1200.jpg
Maria - wyjątkowy reaktor atomowy Europie

- Wciąż przybywa mieszkańców na świecie i trzeba liczyć się z tym, że może zabraknąć energii, aby zaspokoić potrzeby cywilizacyjne w nadchodzących dekadach. Wydaje się, że żadna inna sfera życia społecznego nie wymaga tak przyszłościowego myślenia i działania jak kwestia energii - podkreśla Gunther Oettinger, komisarz ds. energii Unii Europejskiej.

Ile godzin potrzeba było na wyprodukowanie Stellaratora Wendelsteina 7-X (W7-X)? Dlaczego to urządzenie przypomina ciężko chorego na reumatyzm olbrzymiego dinozaura? Z jakich powodów wytworzenie i wykorzystanie energii podobnie jak robi to Słońce jest tak trudne? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Jacek Jagielski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych)

Data emisji: 8.02.2016

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Czytaj także

Polski "Bursztyn" wybiera się w Kosmos

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 12:36
W Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa zbudowano eksperymentalną dwustopniową rakietę badawczą ILR-33 "Bursztyn". Planuje się, aby mogła ona wynosić na orbitę satelity.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liderzy nauki sięgają po nanomateriały

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 15:16
W porównaniu z materiałami tradycyjnymi nanomateriały mają odmienne właściwości fizyczne. Technologie stosowane do ich wytwarzania pozwalają otrzymać tworzywa o składzie i właściwościach niemożliwych do uzyskania metodami dotychczas znanymi.
rozwiń zwiń