X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tunel, które może wynieść Polskę wysoko

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 00:28
- W przypadku tuneli aerodynamicznych rozmiar ma znaczenie. Mamy tę przewagę, że tworzymy dużą przestrzeń, w której możemy badać duże obiekty, czyli bliższe tym rzeczywistym - mówi inżynier dr Rafał Dalewski.
Audio
  • Z wizytą w Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Wentylator w tunelu transonicznym
Wentylator w tunelu transonicznymFoto: NASA

Najnowocześniejsze w Polsce Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania zostało już uruchomione. - Są to duże kanały czy kontenery, w których rozpędzamy powietrze, by badać zjawiska zachodzące wokół samolotu, jego elementów oraz obiektów, które znajdują się przy Ziemi. Możemy wprawić powietrze w prędkość stu metrów na sekundę, dzięki czemu możemy regulować poziom turbulencji - wyjaśnia dr inżynier Rafał Dalewski.

Czytaj także
samolotchlopiec1200.jpg
Młodzi polscy konstruktorzy biorą wszystko

W programie mówiliśmy o tym, jak wygląda płonące powietrze, czym wyróżnia się polski tunel od pozostałych konstrukcji tego typu, ile kosztowało Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania oraz kto za to zapłacił. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Rafał Dalewski (inżynier, badacz), prof. Jacek Rokicki (Zakład Aerodynamiki Wydział Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej), Tadeusz Gancarczyk (kierownik programów badawczych), Janek i Michał Kowalewscyi (studenci Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Liderzy nauki sięgają po nanomateriały

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 15:16
W porównaniu z materiałami tradycyjnymi nanomateriały mają odmienne właściwości fizyczne. Technologie stosowane do ich wytwarzania pozwalają otrzymać tworzywa o składzie i właściwościach niemożliwych do uzyskania metodami dotychczas znanymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy będziemy mieli na Ziemi kawałek Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 01:49
- Dochodzenie do reakcji fuzji jądrowej będzie trwało długo. Nie ma w tym przypadku drogi na skróty - mówi prof. Jacek Jagielski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
rozwiń zwiń