Archiwum społeczne - jak zdobyć dofinansowanie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 15:04
Do końca lutego można ubiegać się o dofinansowanie na działalność archiwalną. Do rozdysponowania jest 900 tys. zł, które Archiwa Państwowe otrzymały z budżetu państwa.
Audio
  • Rozmowa o archiwach społecznych (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
W Polsce działa około pięciuset archiwów społecznych
W Polsce działa około pięciuset archiwów społecznychFoto: Pixabay.com/Jarmoluk/domena publiczna

Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych i tych opartych na zasadzie wolontariatu, które gromadzą dokumenty, fotografie, nagrania, relacje świadków. - Jest on wynikiem nowego podejścia do tego, co dzieje się w obszarze niepaństwowym - mówi dr Andrzej Biernat z Archiwów Państwowych.

Akcja Jedynki i Archiwów Państwowych
rodzinny archiwista zdjecie 663.JPG
Zostań rodzinnym archiwistą

- Od 1989 roku obserwujemy zmianę proporcji: władztwo państwa się kurczy, w to miejsce wchodzi działalność podmiotów prywatnych, w tym, w społeczeństwie obywatelskim, dużego znaczenia nabiera działalność organizacji pozarządowych - dodaje gość Jedynki.

Jak działają archiwa społeczne w Polsce? Co dzięki nim udało się uratować? Jak można wspomagać takie oddolne inicjatywy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Andrzej Biernat (p.o. naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych), Alicja Wancerz-Gluza (założycielka Ośrodka KARTA) oraz Patrycja Jastrzębska (Stowarzyszenie Masław, prowadzi projekt "Tu było, tu stało")

Data emisji: 17.02.2015

Godzina emisji: 21.37

mk/asz

Czytaj także

Akcja "Zostań rodzinnym archiwistą" ożywiła dawną tradycję

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 10:49
- Jesteśmy przede wszystkim zadowoleni, że poznaliśmy bardzo ciekawe historie. Istotne jest też to, że ożywiliśmy domowe archiwa. Nasi słuchacze zobaczyli jak ważne zbiory mają w swoich domach i postanowili się nimi podzielić z innymi - podkreśla Kamil Dąbrowa, dyrektor radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spisz rodzinną historię. "Czas biegnie jak szalony”

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 14:40
Mam przeświadczenie, że w tym jest element misji. Warto ocalić historie, które mogą przyszłym pokoleniom coś porozjaśniać w głowie i duszy - powiedział Artur Cieślar, pisarz, który oferuje spisanie rodzinnych historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Archiwa rodzinne" nagrodzone na Warszawskich Targach Książki!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 08:30
Książka, efekt wspólnego konkursu radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą", otrzymała nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka przyznawaną autorom i wydawcom w dziedzinie historii i archiwistyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Instytut Audiowizualny - skarbnica polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 19:29
- Mamy najlepszą pracownię digitalizacji w Polsce, jeśli chodzi o dźwięk i obraz - zachwala w Jedynce dyrektor Instytutu Michał Merczyński.
rozwiń zwiń