Archeolodzy na cmentarzyskach. Zagadkowe odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 13:26
Praca archeologa często skupia się wokół wykopalisk prowadzonych na cmentarzyskach. Miejsca te są kopalnią wiedzy o mieszkańcach danej społeczności. Zdarzają się odkrycia, które wprawiają naukowców w zdumienie.
Audio
  • Archeolodzy Wiesław Więckowski i Maurycy Stanaszek o zagadkowych odkryciach na cmentarzyskach (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Ceremonie pogrzebowe, dary składane zmarłemu to cechy wyróżniające daną kulturę
Ceremonie pogrzebowe, dary składane zmarłemu to cechy wyróżniające daną kulturęFoto: Michelle Tribe/flickr/CC

Ciało mężczyzny sprzed 7 tys. lat, pochowanego w pozycji stojącej (z cmentarzyska w Brandenburgii) czy szkielety 5 osób z sierpami ułożonymi na szyi (odkopane w Drawsku) - to przykłady nietypowych miejsc pochówków, odnalezionych przez archeologów w ostatnich tygodniach.

Jak interpretowane są takie znaleziska, opowiadają w audycji: paleoantropolog i bioarcheolog dr Wiesław Więckowski, który sam badał w Peru zmumifikowane ciała pozbawione stóp. Naszym gościem był też dr Maurycy Stanaszek, który od lat tropi "antywampiryczne" pochówki, polegające na tym, że zmarłych poddawano specyficznym praktykom, uniemożliwiającym im ewentualne opuszczenie grobu.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Wiesław Więckowski (Instytut Archeologii Uniwersytet Warszawski), dr Maurycy Stanaszek (Państwowe Muzeum Archeologiczne)

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 21.34

pg/ei

Czytaj także

Pafos - raj dla turystów i archeologów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 16:26
Od 50 lat w odkrywaniu przeszłości cypryjskiego miasta Pafos, a tym samym początków europejskiej cywilizacji, znaczące zasługi mają polscy archeolodzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy onkolodzy i radiolodzy zbadają... mumie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 11:01
W połowie grudnia został zainicjowany Warsaw Mummy Project – największa na świecie realizowana na tak dużą skalę inicjatywa naukowa.
rozwiń zwiń