Myśl Józefa Tischnera 10 lat po jego śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 20:07
O „współczesnym świecie i wierze w godzinie przełomu" z okazji X Dni Tischnerowskich w Krakowie.
Audio

W audycji nadawanej na żywo z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, o „współczesnym świecie i wierze w godzinie przełomu" z okazji X Dni Tischnerowskich w Krakowie.

Dni Tischnerowskie są pomostem przejścia od traumy związanej ze smoleńską tragedią, do codzienności. To przejście jest ważne. Od jego jakości będzie zależeć nasza przyszłość - mówią goście audycji, którymi byli: Ewa Kutryś z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Zbigniew Stawrowski - Dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera, Aleksander Bobko, prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wojciech Bonowicz, polski poeta, publicysta, dziennikarz.


Tischner budował pomosty. Już 10 lat nimi podążamy. W każdej chwili musimy potrafić je budować i nimi iść - mówią. - Potrafił przekraczać świat proceduralny. Uczył wolności. Wiedział kiedy te procedury wziąć w nawias - wspominają. - Kolejnym etapem wolności jest miłość - mówią.

W jego filozofii wychowanie odbywa się przez wyzwolenie. - Wychowanek otrzymuje od wychowawcy wiedzę, ale też, jak uczył Tischner,"zawierzenie". Ono nie jest tożsame z wiedzą, ale i z relacją między uczniem a nauczycielem - mówią.

Wychowanie jest jak tworzenie dzieła sztuki. Dziełem nie jest namalowanie obrazu według schematów, trzeba wyjść poza banał.

Dni Tischnerowskie są też oczywiście miejscem, gdzie rozmawia się na temat kondycji wiary. Dzisiejsze chrześcijaństwo jest świadectwem. - Chrześcijanin to osoba będąca wzorcem tego świadectwa – mówią goście audycji.

Tischner zajmował się też pojęciem władzy. - Władza rodzi się z lęku - mówią. "Władza jako instytucja jest dobra. Władza jako służba jest czymś zasadnym, ale pragnienie władzy jest demoniczne".

On sam nie potrzebował władzy - chociaż chciano mu ja przekazać wielokrotnie. Chciał poświęcić się filozofii. Wiedział, że jednego z drugim nie da się pogodzić.

Prowadził Artur Wolski

(łk)

Czytaj także

„Tischner – życie w opowieściach”

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2008 08:04
Trójka i Tygodnik Powszechny serdecznie zapraszają na specjalny pokaz filmu „Tischner – życie w opowieściach” i debatę „ Jan Paweł II – ks. Józef Tischner: historia pewnej przyjaźni”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsłuchać się w Tischnera

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2009 11:43
Już w środę w Krakowie rozpoczną się IX Dni Tischnerowskie, a będzie im towarzyszyło wydanie dwóch książek: Tischner - wiara ze słuchania" i "Tischner czyta Katechizm".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet filozofów: ksiądz Józef Tischner

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 13:58
15 kwietnia 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gawędy o Tischnerze

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 08:00
Już za dwa tygodnie w księgarniach zobaczymy książkę Wojciecha Bonowicza "Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze".
rozwiń zwiń