Polscy archeolodzy nad Nilem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2010 12:00
Polscy archeolodzy podsumowują rok swej pracy na stanowiskach w Egipcie. Rozpoczęła się trzydniowa konferencja "Polacy nad Nilem".

Nasi archeolodzy mają się czym pochwalić - w Egipcie i Sudanie kopią na dwudziestu misjach. W dziedzinie archeologii należymy do ligii mistrzów - uważa prof. Andrzej Niwiński. Mimo małych nakładów na badania -  polscy archeolodzy są cenieni na całym świecie.  

Polacy pracują między innymi w dolinie Deir El Bahari. W najbliższym czasie mają tam zabezpieczyć półkę skalną, która znajduje się 100 metrów powyżej świątyni Hatszepsut. Na półce leży rumowisko skalne, pod którym, jak przypuszcza prof. Niwiński - może się kryć niespodzianka - grobowiec  Herhora, postaci znanej z książki B. Prusa "Faraon".

Herhor był faraonem, a wcześniej arcykapłanem Amona, generałem armii i wezyrem. 

Polacy nad Nilem

Wszyscy chętni mogą się spotkać z polskimi odkrywcami. Konferencja "Polacy nad Nilem" potrwa w Warszawie do środy. Archeolodzy zapraszają do Instytutu Archeologii UW, przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Spotkanie odbywa się sali 209.

Więcej informacji, także na temat poprzednich konferencji, można znaleźć na stronie internetowej: http://www.polacynadnilem.uw.edu.pl

 

Prowadziła Katarzyna Kobylecka.

Czytaj także

Cmentarzysko ludzi i węży sprzed 6 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:47
Odkrycia dokonano w Górach Świętkorzyskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaskakujące odkrycie archeologiczne w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2009 08:08
Najnowsze izraelskie badania archologiczne dowodzą, że nasi przodkowie jedli ryby już milion lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice pustyni NAZCA

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 22:10
Rozwiązujemy zagadkę naskalnych rysunków na peruwiańskim, pustynnym płaskowyżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bawiąc się popularyzować naukę?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 12:00
Kolejny, 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się już w tę sobotę, 12 czerwca w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu przy ul. Rozbrat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja naukowa pamięci Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 12:00
W styczniu 2010 roku minęła piąta rocznica śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wielkiego patrioty, legendarnego „Kuriera z Warszawy”, uczestnika Powstania Warszawskiego, wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Uratowane przed potopem…”

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 20:05
Od piątku - 14 maja, przez zaledwie 2 tygodnie, będą prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie zabytki archeologiczne pochodzące z polskich badań ratunkowych w Sudanie w rejonie IV katarakty.
rozwiń zwiń