Slonsko godka

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 14:30
"Jak sie kapnóńć, co Hanys godo?", czyli "Slonsko godka. Ilustrowany słownika dla Hanysów i Goroli".
Audio

Hazok- zając, pleciónka - chałka, mandele - migdały, fanka -dziewczyna, wuszt - kiełbasa, darki - prezenty to kilka przkładów na to, jak bardzo różni się gwara śląska od języka polskiego.

- Początkowo słownik zaczęłam rysować dla dzieci, ale zachęcona zainteresowaniem dorosłych postanowiłam go rozbudować - podkreśla Joanna Furgalińska, autorka "Ilustrowanego słownika dla Hanysów i Gorali", gość "Wieczoru naukowego".

Pomysł napisania i narysowania słownika powstał z myślą o Śląsku, promowaniu odrębności regionu i rozwianiu stereotypu odwiecznie walczącego Hanysa i Gorala.

- Gorol w gwarze śląskiej to określenie osoby, która mieszka poza Śląskiem - mówi Anna Musialik, dziennikarka, popularyzatorka gwary śląskiej, gość "Wieczoru naukowego". - Natomiast hanys to określenie rdzennego mieszkańca dawnej pruskiej części Górnego Śląska. Hanys to człowiek, który żyje na Śląsku i mówi mową śląską – wyjaśnia.

Ludzie opisani w słowniku Furgalskiej to bardzo barwnie przedstawione społeczności Śląska. Autorka ze swadą i humorem przybliża urodę i odrębność językową regionu. Zabawnie brzmiące w uszach Goroli śląskie słowa zobrazowane są dowcipnymi ilustracjami. Książka pobudza wyobraźnię i ułatwia dialog z Hanysami, została przygotowana z myślą o czytelnikach wrażliwych na polską kulturę.

Ilustracja_ze_słownika_
Ilustracja ze słownika

 

Pierwszy duży słownik Jana Karłowicza o gwarach polskich wydany był w 1911 roku, potem było wiele kolejnych, ale najnowsza propozycja jest bardzo atrakcyjna.

Przygotowała Katarzyna Jankowska

(ah)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Codzienna mowa - emocje w języku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2007 12:48
Poprzez język ujawniamy nasze uczucia i myśli, a także oceniamy rzeczywistość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piąta strona świata" - Kazimierz Kutz

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2010 12:03
Debiutancka powieść Kazimierza Kutza. Śląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować...
rozwiń zwiń