X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kobieta w islamie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 20:10
Dyskusja wokół społecznej, religijnej i kulturowej roli kobiety określonej koranicznym prawem szariatu.
Audio

Od kilku dni media przywołują historię Iranki Asztiani, która może stracić życie za cudzołóstwo. Na razie wstrzymano wykonanie wyroku, ale sytuacja ta z całą ostrością pokazuje sytuację kobiet w islamie.

- Jeżeli ktoś jest przedstawicielem danej kultury, z wyraźnie określonym prawem, to wie, jakie konsekwencje mogą go spotkać za taki, czy inny czyn – ocenia wyrok dr Izabela Kończak z Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego.

Dr Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że doniesienia o skazywaniu na śmierć homoseksualistów czy kamieniowaniu kobiet i innych przejawów dyskryminacji, ma w dłuższej mierze uzasadnienie polityczne.

- Raczej w tych kategoriach, a nie religijnych, należy rozumieć wstrzymanie przez władze wykonania tego wyroku. O Iranie dużo się obecnie mówi, gdyż jest on pod międzynarodową lupą – uważa dr Katarzyna Górak-Sosnowska.

W rozmowie z Katarzyną Jankowską powiedziała ona, że doniesienia dotyczące irańskich kobiet ograniczają się przede wszystkim do ich prześladowań, w internecie zaś możemy znaleźć wiele zdjęć pięknych Iranek, co oznacza, że kwestia kobiet w islamie nie jest tak jednoznaczna, jak się może wydawać. Jej zdaniem jest to jeden z dowodów na to, jak mało wiemy zarówno o tym państwie, jak i o tej kulturze.

Dodała także, że w prawie muzułmańskim mężczyzna utrzymuje rodzinę, kobieta może w ogóle nie pracować.

Potwierdziła to dr Kończak, która przytoczyła dane świadczące, że muzułmanki już od VII wieku otrzymały prawo dziedziczenia połowy majątku, podczas gdy Europejki były tego pozbawione do XVIII wieku. Czymś naturalnym jest też zawieranie w tej kulturze intercyzy, dlatego mężczyzna w przypadku chęci uzyskania rozwodu, może stracić dużą część swojego majątku.

- Muzułmanie uważają, że kobiety są bardziej emocjonalne i dlatego potrzebują wszystko bardziej przemyśleć, mężczyźni są zaś racjonalniejsi. Dlatego też utrzymana jest zasada, w której głosy dwóch kobiet równa się w sądzie głosowi jednego mężczyzny – podkreślała dr Kończak w audycji "Człowiek i nauka".

(pp)

Aby posłuchać całej rozmowy kliknij "Kobieta w islami" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice Koranu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2008 11:46
Czy uda się zbadać historię najświętszego tekstu islamu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Znieważył Koran". Spędzi w więzieniu resztę życia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2010 07:41
W Pakistanie na karę dożywotniego więzienia skazano chrześcijanina oskarżonego o słowne znieważenie Proroka Mahometa oraz Koranu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co to znaczy tolerancja?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 17:43
Czy chrześcijaństwo i islam nie potrafią się dogadać? O zrozumieniu, tolerowaniu i poszanowaniu różnorodności religijnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wierzę w prawa kobiet tak jak Mahomet"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 13:09
Umiarkowane organizacje muzułmańskie przystąpiły do akcji plakatowej mającej na celu pokazanie islamu jako religii wnoszącej pozytywne wartości do brytyjskiego społeczeństwa - informuje Sky TV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spalenie Koranu może przynieść śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 15:33
Dowódca wojsk koalicyjnych w Afganistanie gen. David Petraeus ostrzegł, że jeśli członkowie jednego z Kościołówo na Florydzie spalą Koran, życie żołnierzy amerykańskich będzie w niebezpieczeństwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pastor zawiesił spalenie Koranu. Zastąpią go inni?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 19:05
Pastor Terry Jones z Gainesville na Florydzie nie jest jedynym protestanckim duchownym w USA, który zapowiedział demonstracyjne spalenie Koranu.
rozwiń zwiń