X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tragiczny los polskich Żydów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 08:34
Zanim doszło do Holokaustu, prawie co dziesiąty obywatel Polski był Żydem, dlatego to właśnie na terytorium naszego kraju było najwięcej gett.
Audio

- Przed II wojną światową w Polsce mieszkało ok. 3,5 mln Żydów. Oznacza to, że w naszym kraju znajdowało się ich największe skupisko w Europie, a prawdopodobnie także na świecie – powiedziała dr Hanna Węgrzynek z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

W rozmowie z Katarzyną Jankowską podkreśliła, że getta powstawały głównie na ziemiach polskich, było ich ok. 440. Duża część Żydów polskich nie była zasymilowana, w przeciwieństwie choćby do Żydów niemieckich. U nas, w większości, porozumiewali się oni językiem jidysz, wyróżniali się strojem, obyczajami, o wiele bardziej kultywowali też swoją tradycję niż ich rodacy z Europy Zachodniej.

Gość "Naukowego Wieczoru z Jedynką" powiedziała, że nazistowskie Niemcy tworzyły getta bardzo konsekwentnie, chodziło im przede wszystkim o odizolowanie ludności żydowskiej. Stąd nakaz noszenia opasek i prawodawstwo, które miało odróżnić ją od ludności polskiej. Pierwsze getto powstało w Piotrkowie już 8 października 1939 roku.

Większość Żydów musiała opuścić tereny włączone do Rzeszy i przeniosła się na obszar Generalnego Gubernatorstwa w Warszawie. Było ono największym gettem w okupowanej Europie, przewinęło się przez nie ok. 600 tys. Żydów. Przed wojną w stolicy mieszkało ich ok. 360 tys.

- Getto warszawskie było jednym z nielicznych ogrodzonych murem, ale nie na całej długości. Pierwsze odcinki muru powstały latem 1940 roku. W wielu miejscach były to drewniane płoty, zasieki z drutu kolczastego – podkreśliła dr Węgrzynek.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Tragiczny los polskich Żydów" w boksie "Posłuchaj" w kolumnie po prawej stronie.

"Naukowy Wieczór z Jedynką" od poniedziałku do czwartku od godz. 22:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak