Prawdziwy humanista

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 08:01
Wspomnienie o prof. Andrzeju Tomaszewskim - architekcie, urbaniście, historyku architektury, specjaliście w dziedzinie ochrony zabytków.
Audio

- Miałem to wielkie szczęście, że przez trzy lata bardzo blisko współpracowałem z prof. Andrzejem Tomaszewskim. Byłem jego zastępcą, gdy pełnił on funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków. Zapamiętam go jako wybitnego uczonego, wielkiego humanistę, człowieka, który wpajał swoim uczniom i współpracownikom prawdy życiowe. One w nas  pozostały – powiedział o zmarłym 25 października br. prof.  Zbigniew Kobyliński, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW.

W rozmowie z Katarzyną Kobylecką podkreślił, że choć prof. Tomaszewski specjalizował się  głównie w historii architektury, to był też architektem. Jego zdaniem dało mu to unikatową możliwość spojrzenia na historię dziedzictwa kulturowego.

Wspominając zmarłego przypomniał, że prowadził on też prace archeologiczne i konserwatorskie zabytków średniowiecznych na terenie naszego kraju, ale i we Francji, we Włoszech i na Węgrzech. Chociaż nie był archeologiem z wykształcenia, to ściśle współpracował z tym środowiskiem.

W dalszej części "Naukowego Wieczoru z Jedynką" Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Michał Grabowski z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, rozmawiają o tegorocznej 90 rocznicy powstania Państwowego Grona Konserwatorów Zabytków Przedhistorycznych.

Organizacja ta nie została nigdy powołana w sposób formalny, lecz została utworzona samoistnie przez Konserwatorów Zabytków Przedhistorycznych, którzy w 1920 roku zostali zatrudnieni w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jako urzędnicy VII kategorii. W działalność tego gremium zaangażowali się niemal wszyscy czynni wówczas zawodowo archeolodzy polscy.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy kliknij "Prawdziwy humanista" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Cmentarzysko ludzi i węży sprzed 6 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:47
Odkrycia dokonano w Górach Świętkorzyskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamera na wykopaliskach

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:01
Archeologia jest ciekawa, ale jak każda nauka, potrzebuje popularyzacji. Filmy o niej sprawdzają się najlepiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy, gdzie były Grody Czerwieńskie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 14:04
Odnaleziono fundamenty romańskiego kościoła. Czy to ślad Czerwienia i rozwiązanie zagadki polskiej mediewistyki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu prawdy o Tu-154

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 08:00
Na miejscu katastrofy w Smoleńsku wciąż można znaleźć szczątki ofiar, ich rzeczy osobiste, a także fragmenty samolotu.
rozwiń zwiń