X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sarkofag w kamieniołomie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 22:05
Egipcjanie byli niezwykle praktycznym narodem. Zamiast drążyć otwory w ziemi, do pochówku zmarłych wykorzystywali luki skalne w kamieniołomach.
Audio
  • Egiptolog Karol Myśliwiec o polskich wykopaliskach w Sakkarze

– Badania prowadzone przez polską misję wykopaliskową w Sakkarze wykazały, że Piramida Dżesera jest kamieniołomem – zdradza egiptolog prof. Karol Myśliwiec, szef misji.

To najstarsza piramida schodkowa na świecie, dzieło naczelnego architekta faraona, Wielkiego Imhotepa. Wewnątrz wykute są grobowce skalne – miejsce pochówku faraonów i dostojników egipskich, którzy grzebani byli z zachowaniem właściwej hierarchii, w zależności od pozycji społecznej i zasług. Grobowce mają blisko pięć tysięcy lat. 

Kamieniołomy i umieszczone w nich szczątki starożytnych Egipcjan odnaleziono na obszarze okalającym Piramidę Dżesera. Wytycza go "Sucha Fosa" - gigantyczne zagłębienie wykute w ziemi. Wokół świątyni byli chowani przedstawiciele wyższych sfer społeczności egipskiej.

- Wykopaliska prowadzone są właśnie na tym obszarze – wyjaśnia gość "Naukowego Wieczoru z Jedynką".

 

 

Piramida
Piramida Dżesera. Najstarsza piramida schodkowa na świecie

Na terenie otaczającym światynię pierwszą warstwę wykopalisk wypełniają groby z późniejszego okresu. Zakopywane były w czystym piasku, który przez stulecia stopniowo wypełniał i pokrywał kamieniołomy.

– Należy tę warstwę pokonać i włożyć wiele pracy w analizę oraz badania wszystkich zachowanych szczątków – mówi egiptolog.

Wszystko po to, by dostać się do grobowców Starego Państwa.

Prowadzone na miejscu wykopalisk badania antropologiczne mają pomóc ustalić nie tylko jak wyglądał pochówek, ale też jak długo żyli ówcześni ludzie.

Am

Aby wysłuchać rozmowy z prof. Karolem Myśliwcem wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Egiptolog Karol Myśliwiec o polskich wykopaliskach w Sakkarze" w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rekin zabił turystkę w Szarm-el-Szejk

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2010 15:41
To trzeci atak rekinów w tym rejonie w ostatnim tygodniu, ale pierwszy śmiertelny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekiny w Szarm el-Szejk.Plaże zamknięte

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2010 10:31
Plaże słynnego egipskiego kurortu nadmorskiego zostały zamknięte do odwołania po tym, gdy rano morze wyrzuciło na plażę ciało kobiety śmiertelnie poranionej przez rekina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egipt: szukają przyczyny ataków rekinów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 21:54
Władze Egiptu starają się wyjaśnić, co jest przyczyną ataków rekinów na turystów wypoczywających w kurorcie Szarm-el-Szejk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szarm el-Szejk będzie znów otwarte

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 01:07
Na początku grudnia w popularnym kurorcie doszło do kilku ataków rekinów - jedna osoba zginęła, pogryzionych zostało kilkoro turystów.
rozwiń zwiń