X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zakochana Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 11:30
Większość z nas wie, że coś odkryła. Wielu nie wie, co. Niewielu wie, że była wspaniałą kobietą, pedagogiem i tęskniła za miłością.
Audio

Albert Einstein w 1934 roku powiedział, że ze wszystkich wielkich ludzi, jakich znał, tylko Marii Skłodowskiej-Curie nie zepsuła sława. I choć jej nazwisko rozsławia Polskę na całym świecie, to Polacy nie do końca wiedzą, czego dokonała i jakim człowiekiem była. Znaczna część nie wie nawet, w jakim mieście się urodziła.

Więcej o polskiej Noblilstce wiedzą Japończycy i Chińczycy, którzy licznie odwiedzają jej muzeum przy ulicy Freta w Warszawie. Tam właśnie urodziła się Maria Skłodowska-Curie.

Profesor Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN ocenił, że Skłodowska-Curie była ambitna, zdolna, osiągnęła bardzo wiele w życiu zawodowym, ale do pełni szczęścia brakowało jej jednego - miłości.

- W 1894 roku ma już za sobą pierwszą nieudaną miłość do ziemiańskiego syna Kazimierza Żurawskiego. On zachował się jak pętak i nie przeciwstawił się rodzicom, którzy byli przeciwni temu związkowi - opowiadał profesor.

Po pierwszej nieudanej miłości, już w Paryżu, Maria spotyka Piotra Curie, który się w niej zakochuje. Profesor Hołyst stawia tezę, że uczona wyszła za mąż z rozsądku. W 1906 roku, po tragicznej śmierci Piotra, przychodzi ta druga miłość - do Paula Langevine'a, jej asystenta.

Wówczas we francuskiej prasie zawrzało. Langevin był żonaty, porzucił rodzinę. Skłodowska-Curie w oczach prasy, zwłaszcza brukowej, została nazwana osobą rozbijającą rodzinę Langevinów, w dodatku była od Paula o 4 lata starsza i nie pochodziła z Francji. Z powodu skandalicznego romansu przez pewien były wątpliwości, czy Skłodowskiej-Curie przyznać nagrodę Nobla w 1911 roku.

- Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć - mawiała Maria Skłodowska-Curie i wydaje się, że tej maksymy trzymała się do końca.

W tym roku przypada setna rocznica przyznania uczonej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu, dwóch nowych pierwiastków. To była druga nagroda Nobla dla słynnej Polki. Pierwszą otrzymała w dziedzinie fizyki w 1903 roku wspólnie z mężem oraz z Henrim Becquerelem.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, by przypomnieć jej dokonania. A wpłynęły one w znaczący sposób na rozwój cywilizacji. Polska uczona opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych, z czego narodziła się radiochemia. Zapoczątkowała też leczenie raka za pomocą promieniowania jonizującego

Więcej o samej uczonej, historii jej życia i dokonaniach w audycji "Wieczór Naukowy". Gośćmi redaktor Doroty Truszczak byli: prof. Andrzej Kułakowski – onkolog; prof. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN; dr Stanisław Latek, przedstawiciel Polski w Międzynarodowej Sieci Towarzystw ds. Upowszechniania Fizyki Teoretycznej przy Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą; Małgorzata Sobieszczak-Marciniak kierująca warszawskim Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

(mb)

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć "Zakochana Maria Skłodowska-Curie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tegoroczny Nobel z fizyki to przełom"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 16:13
Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny fizyki są Andre Geim i Konstantin Novoselov.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowa edukacja

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 20:05
III Raciborskie Dni Nauki i Techniki sprawiły, ze zawód naukowca przestał kojarzyć się młodzieży jako nudny i nieżyciowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczony też człowiek

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 06:00
Einstein podkradał tytoń do fajki, a Arystoteles miał krzywe nogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria na muralu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 17:35
W Warszawie powstał mural przedstawiający Marię Skłodowską-Curie. Organizatorki przedsięwzięcie tłumaczą, że komiksowa estetyka ma zainteresować młodzież postacią noblistki.
rozwiń zwiń