X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odciski palców - twój dowód osobisty

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 10:30
Prawdopodobieństwo powtórzenia się tego samego układu cech na opuszce palca człowieka jest jak jeden do sześćdziesięciu czterech miliardów.
Audio

Linie papilarne u zarania dziejów podlegają zasadzie: trzy razy n, czyli nieusuwalność, niepowtarzalność i niepodrabialność.

Nie można ich także usunąć, gdyż jak tłumaczył podczas "Wieczoru Naukowego" inspektor Krzysztof Tomaszycki z Instytutu Badawczego Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, linie papilarne mają te cechę, że się odnawiają. 

Linie papilarne jest to element budowy naszej skóry, który znajduje się na dłoniach, palcach oraz stopach. - Są to listewki skórne, grubości ok. 0,2-0,3 milimetra i wysokości nawet do 0,7 milimetra, są to wypukłości – mówił inspektor.

Owe wypukłości charakteryzują się elementami indywidualnej budowy. - Tam są początki, zakończenia, rozwidlenia, złączenia, ale także takie nietypowe jak haczyki, kropki, odcinki, mostki – opowiadał Tomaszycki.

Linie papilarne są niejako indywidualną cechą człowieka. Ich badaniem zajmuje się daktyloskopia, która definiowana jest jako technika śledcza zajmująca się badaniami porównawczymi linii papilarnych w celu ustalenia sprawcy czynu zabronionego. – Jest ona taką dziedziną kryminalistyki, która identyfikuje w sposób indywidualny człowieka, wskazuje konkretną osobę – stwierdził Krzysztof Tomaszycki.

Gośćmi programu byli pracownicy Instytutu Badawczego Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji: podinspektor dr inż. Mirosław Rosak,  mł. inspektor Małgorzata Kwietniewska oraz mł. inspektor Krzysztof Tomaszycki.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy na temat linii papilarnych, daktyloskopii oraz genetyki, wystarczy kliknąć "Wieczór Naukowy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: boks NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poznaj DNA swojego ulubieńca

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 18:35
Wielu właścicieli psów chciałoby wiedzieć o przeszłości swojego pupila.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zestaw do testu na ojcostwo dostępny w aptekach

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 13:26
Zestaw umożliwiający pobranie próbek DNA dla ustalenia ojcostwa wprowadzono do sprzedaży w sieci sklepów farmaceutyczno-drogeryjnych Bootsa w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skomplikowane geny rozwielitki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 12:00
Naukowcy po raz pierwszy w historii złamali kod genetyczny zwierzęcia z grupy skorupiaków. Jest nim popularna rozwielitka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reuters: genetyka najpopularniejszą dziedzina nauki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 08:00
Ze wszystkich dziedzin nauki genetyka nadal cieszy się największym zainteresowaniem.
rozwiń zwiń