X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Astmę ma już co piąte dziecko

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 12:30
Dramatycznie wzrasta liczba przypadków alergii, a za tym idzie wzrost zachorowań na astmę. Wciąż brakuje skutecznego antidotum na tę plagę.
Audio

- Z najnowszych, zakrojonych na szeroką skalę badań wynika, że alergików i astmatyków jest w Polsce więcej niż przypuszczaliśmy - mówi prof.  Bolesław Samoliński z WUM, który kierował badaniem epidemiologicznym.

W dużych miastach, np. Gdańsku lub Wrocławiu, alergię oddechową, w postaci przede wszystkim kataru, ma ponad 30 proc. populacji. Na wsi odsetek jest niższy, ale też sięga kilkunastu procent.

Według prof. Samolińskiego przyczyną są zbyt sterylne warunki życia oraz coraz większa liczba samochodów.

- Walka między środowiskiem a organizmem, od której zależy, czy wystąpi alergia, rozgrywa się we wczesnym dzieciństwie. Jeśli dziecko nie ma kontaktu z bakteriami i wirusami, które ćwiczą jego układ immunologiczny, potem choruje - wyjaśnia  specjalista.

Stąd, jak mówi, kiszone ogórki i kwaśne mleko mogą się okazać najlepszą prewencją alergii.

Ponad połowa chorych odczuwa dolegliwości dłużej niż przez miesiąc w ciągu roku.

- Być może dlatego, że w Polsce częściej niż w innych krajach alergenem są roztocza kurzu domowego - mówi prof. Samoliński. - W praktyce oznacza to długookresowe nieżyty, a one częściej przekształcają się w astmę – dodaje.

Objawy astmy stwierdzono u 20 proc. dzieci we wczesnym wieku szkolnym oraz u 10-12 proc. dorosłych. Z tego połowa nie była świadoma, że jest chora. 

- To niepokojące, bo o ile dobrze leczona astma pozwala normalnie żyć, to niekontrolowana może prowadzić do zgonu - mówi gość "Magazynu medycznego". - W późniejszych latach życia przekształca się zaś w obturacyjną chorobę płuc.

W tej chwili prowadzone są paneuropejskie badania nad alergią i astmą. Naukowcy badają skomplikowane zależności cech klimatu, liczby i rodzajów alergenów. - Tak naprawdę wciąż nie mamy dobrego pomysłu, jak powstrzymać tę plagę - przyznaje Samoliński.

Zapowiada, że niedługo powstanie internetowy system wstępnego diagnozowania dla osób, którze podejrzewają, że mogą mieć astmę.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Astma atakuje" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmiar epidemii astmy budzi niepokój

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 14:10
Nie samo istnienie tej choroby, lecz nadreprezentacja astmatyków wśród wybitnych sportowców, budzi niepokój, twierdzi Mirosław Żukowski, dziennikarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alergia niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 11:34
Na chorobę tę cierpi nawet 40 proc. światowej populacji, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katar, kichanie, kaszel. Alergicy czują, że już jest wiosna

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 17:33
Według badań ECAP przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, ponad 10 milionów Polaków ma różnego rodzaju objawy alergii.
rozwiń zwiń