Konkurencyjność technologiczna, a nie cenowa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 12:00
Prof. Barbara Kudrycka (Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego): Przedsiębiorcy i naukowcy powinni postawić na kreatywność w gospodarce, a nie tylko na konkurowanie z innymi poprzez niskie koszty.
Audio

- W Polsce nie ma jeszcze kultury czy też świadomości innowacyjnej przedsiębiorczości - mówiła w "Wieczorze Naukowym" Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka. Jej zdaniem wynika to z tego, że byliśmy wcześniej głównie nabywcami nowych technologii z zagranicy. Rozwój polskich przedsiębiorstw polegał także przede wszystkim na taniej sile roboczej.

Min. Kudrycka stwierdziła, że powoli środowiska naukowe zaczynają inwestować w wynalazki, w nowe wzorce i rozwiązania technologiczne. Świadczy o tym m.in. fakt, że zaczęła wzrastać liczba patentów, stopniowo przybywa też wyników z zakresu nowych produktów technologicznych.

Jak twierdzi gość Jedynki, przez ponad 20 lat nie zmieniono gruntownie finansowania nauki i szkolnictwa wyższego. Często przyznawanie pieniędzy zależalo przede wszystkim od uznania ministra.

- My nie tylko wprowadziliśmy finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego na podstawie publicznie znanych algorytmów, ale przede wszystkim ograniczyliśmy takie socjalistyczne równe finansowanie wszystkich jednostek na rzecz finansowania naukowców w drodze konkursów - mówiła min. Kudrycka.

Przyznała jednocześnie, że nie wszystkim się taka zmiana podoba. Teraz trudniej będzie uzyskać środki finansowe jedynie ze względu na to, że produkuje się tysiące artykułów. Ważna będzie przede wszystkim oryginalność myśli naukowej czy technologicznej.

Nie oznacza to jednak zmniejszenia nakładów na badania i na rozwój przedsiębiorczości. Wręcz odwrotnie: - Nieistotna jest pula środków finansowych przeznaczona na badania, a to, jakie efekty z tych środków można uzyskać - dodał gość "Wieczoru Naukowego".

 

W audycji także m.in. rozmowa z prof. Romanem Domańskim z Politechniki Warszawskiej i prof. Dariuszem Katą z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o nowych materiałach konstrukcyjnych o podwyższonej przewodniości ciepła.

***

Cykl audycji edukacyjnych "Nauka dla gospodarki", realizowany wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, będzie emitowany na antenie radiowej Jedynki do 30 lipca br.

(AK)

Aby wysłuchać całej audycji Artura Wolskiego, wystarczy wybrać "Gospodarka innowacyjna" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Potrzeba większego finansowania

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 19:39
Barbara Kudrycka (minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego): Ten rok był bardzo dobry dla nauki polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2011: zmiany w polskiej nauce

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 23:00
1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące oceny jakości jednostek naukowych i ich finansowania. Instytuty naukowe oraz wydziały uczelni, które najsłabiej wypadły w ostatniej ocenie resortu nauki dostaną na 2011 roku mniejszą dotację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stawiamy na najlepszych

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 08:39
Barbara Kudrycka (minister nauki i szkolnictwa wyższego): Zmiany, które proponujemy, dogłębnie zreformują polskie uczelnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym. "Zmiany w dobrym kierunku"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 14:12
Przewodnicząca Parlamentu Studentów RP Dominika Kita uważa, że zaakceptowana przez prezydenta reforma szkolnictwa wyższego ułatwi dostęp do wiedzy wszystkim studentom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Kudrycka: ta ustawa poprawi jakość nauczania

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 14:48
Prezydent podpisał nowelizację ustaw o szkolnictwie wyższym, o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
rozwiń zwiń