X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Książka Historyczna Roku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 07:30
O konkursie, kryteriach wyboru publikacji i niektórych tytułach - goście "Naukowego Wieczoru w Jedynce".
Audio
Książka Historyczna Roku
Foto: źr. PR.

Trwa czwarta edycja konkursu Książka Historyczna Roku, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Celem konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Nagroda im. Oskara Haleckiego jest przyznawana w dwóch kategoriach: Najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku i Najlepsza książka popularnonaukowa, poświęcona historii Polski w XX wieku.

Do trzeciego etapu konkursu zakwalifikowano 10 pozycji w każdej z kategorii. – Nie było to łatwe, bo kandydatur było sporo i to sporo dobrych – zauważa profesor Wojciech Roszkowski z Collegium Civitas.

Zgadza się z nim profesor Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Te prace historyczne są z bardzo dużego zakresu, więc mamy czasami ból głowy, jak zmieścić w tej dziesiątce rzeczywiście najlepsze – mówi naukowiec w Jedynce ("Naukowy Wieczór z Jedynką").

Prof. Roszkowski zwraca uwagę, że trochę inne kryteria obowiązują przy wyborze książek popularnonaukowych. W tym wypadku ważne są temat, atrakcyjność podania tematu, styl, język, atrakcyjność samej publikacji.

Obaj profesorowie są członkami jury. Mówią o kryteriach przy wyborze publikacji i omawiają krótko niektóre z publikacji.

Czytelnicy też mogą uczestniczyć w wyborze Książki Historycznej Roku. Od 1 do 31 października wystarczy wejść na stronę www.ksiazkahistorycznaroku.pl i oddać głos.

Wśród autorów, którzy dostali się do III etapu konkursu, znaleźli się m.in. Adam Rotfeld, Dariusz Stola, Małgorzata Przeniosło, Paweł Wieczorkiewicz, Andrzej Przewoźnik czy Mirosław Sikora. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 6 listopada w siedzibie TVP.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historycy są na fali

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 10:49
W Polsce corocznie odbywa się kilka konkursów na najlepszą książkę historyczną. Służą one nie tylko nagrodzeniu współczesnych pisarzy, ale i przypomnieniu postaci patronów, wielkich Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w Archiwach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 10:30
Po wojnie rozpoczęły się dyskusje nad celowością wybuchu Powstania Warszawskiego, jego przygotowaniem wojskowym i strategicznym wobec przeważającej siły militarnej Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielki Teatr Historii" na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 08:00
Jedynka zaprasza na plenerowe widowisko! - Pamiętajmy, że nasza historia jest powodem do dumy i dawajmy odpór tym, którzy tę historię chcą kalać - mówi Bogusław Wołoszański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokaz filmów opowiadających wojenne historie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 13:55
Z okazji rocznicy wybuchy II wojny światowej, Fundacji Rozwoju Sztuki Filmowej postanowiła zorganizować niezwykle ciekawy pokaz filmowy. W ramach dwudniowego cyklu zatytułowanego "Kroniki wojenne" będzie można zobaczyć m.in. dokumenty "Kobiety i wojna" i "Do potomnego".
rozwiń zwiń