X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odetchnij pełną piersią

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 11:50
Kopalnia soli w Wieliczce prowadzi unikatową na skalę światową rehabilitację układu oddechowego.
Audio

Osoby chore na astmę, alergie, doznają niezwykłej ulgi w swojej chorobie poprzez naukę oddychania, trening mięśni oddechowych i dzięki przebywaniu w środowisku czystym, o dobrej wilgotności i temperaturze.

– Klimat naszych wyrobisk solnych został już przebadany w 1968 roku. Jego zaletami jest absolutna czystość biologiczna i wysokie stężenie chlorku sodu i innych elementów. Dzięki temu nasz organizm może odpocząć od oddychania powietrzem pełnym spalin i smogu elektronicznego – tłumaczyła dr Małgorzata Szpunar, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w sanatorium w Wieliczce.

W radiowej Jedynce ("Magazyn Medyczny") zaznaczyła, że świetnie w tym miejscu czują się osoby z alergią, w szczególności w okresie wiosennym.

– Przed rozpoczęciem rehabilitacji czy leczenia sanatoryjnego w naszych podziemnych wyrobiskach każdy pacjent przechodzi najpierw badania kwalifikacyjne. Istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań do leczenia w kopalni, jak: aktywna choroba nowotworowa i ciężka niewydolność krążeniowo-oddechowa – tłumaczyła.

Dodała, że wymaga się od pacjenta minimum tolerancji i nieco wysiłku, gdyż odległość od szybu węglowego do wyrobisk wynosi ok. kilometra, a aby tam dotrzeć, należy iść chodnikiem górniczym.

Ośrodek organizuje 6,5-godzinne dzienne pobyty rehabilitacyjno-lecznicze (jednodniowe, kilkudniowe oraz turnusy) oraz pobyty lecznicze nocne. Leczenie odbywa się 135m pod ziemią w komorach "Jezioro Wessel" oraz "Stajnia Gór Wschodnich" i ma formę aktywnej rehabilitacji polegającej na nowoczesnej gimnastyce oddechowej uwzględniającej ćwiczenia kontroli oddechu, korekcji wzoru oddechowego, naukę oddychania torem przeponowym, trening mięśni oddechowych oraz zabiegi toalety drzewa oskrzelowego.

Pobyt leczniczy wzbogacony jest również o zajęcia z muzykoterapii.

W komorach znajduje się również do dyspozycji kuracjuszy sprzęt rehabilitacyjny: rowerki, atlas, bieżnie, orbitreki, materace oraz stół do ping-ponga i bilardu.

Co dwa lata obchodzimy Światowy Dzień Spirometrii,z inicjatywy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Osób chorych na astmę, alergie i POCHP w tym roku obchodzić będziemy po raz pierwszy polski dzień spirometrii. O tym, jak ważne jest to badanie, świadczy fakt, że co godzinę na chorobę płuc umiera 23 Europejczyków.

Audycję prowadziła Małgorzata Kownacka.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alergia i astma

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2008 00:00
Alergia i astma zawsze idą w parze. 2 mln dorosłych Polaków i ponad 1 mln dzieci do 3-go roku życia choruje na astmę. Czy z tego się wyrasta, czy da sie to wyleczyć, czy trzeba z tym żyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alergia u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2009 10:30
Alergia u dzieci
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alergia niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 11:34
Na chorobę tę cierpi nawet 40 proc. światowej populacji, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Wieliczce powstanie największa solniczka świata

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 09:47
Zbudują ją na dziedzińcu Zamku Żupnego uczestnicy VIII Krakowskiej Nocy Muzeów.
rozwiń zwiń