Największy laser nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 15:00
Polscy naukowcy uczestniczą w budowie unikatowego na skalę światową źródła światła XXI wieku. Nazywa się X-FEL.
Audio

X-FEL powstaje w niemieckim ośrodku badań fizycznych DESY pod Hamburgiem. Jest to laser na swobodnych elektronach, o długości 3,4 km, inaczej nazywany laserem rentgenowskim, ponieważ emituje rentgenowskie promieniowanie X. Dzięki temu największemu na świecie laserowi nowej generacji będzie można niemalże filmować procesy życiowe w naszym organizmie atom po atomie, cząsteczka po cząsteczce.

To nowe narzędzie dla biologii i medycyny będzie wykorzystane także do wytwarzania nowych materiałów oraz do badań naukowych związanych z budową materii. Urządzenie będzie kosztować 1,1 mld euro. Największy wkład finansowy wnoszą Niemcy i Rosjanie. Polska ma dwa procent udziału w budowie, podobne jak Francja, Włochy i Hiszpania. Jesteśmy zatem w dobrym towarzystwie.

X-FEL to gigantyczne urządzenie wymagające ekstremalnych warunków: próżni, bardzo niskich temperatur, bardzo silnych magnesów. W budowie X-FEL uczestniczą trzy polskie instytucje naukowe: Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie i Politechnika Wrocławska.

Wśród gości audycji: prof. Grzegorz Wrochna – dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, prof. Massimo Altarelli – dyrektor DESY, prof. Krzysztof Meisner – dyrektor ds. naukowych Centrum, inż. Jerzy Długołęcki – absolwent Politechniki Gdańskiej, który od kilkudziesięciu lat mieszka i pracuje w Niemczech oraz Frank Poppe z DESY.

Audycję przygotowała Dorota Truszczak.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Laser XFEL

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 17:15
Największe i najbardziej nowatorskie urządzenie badawcze na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laser femtosekundowy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 16:17
Laserowe urządzenie przeznaczone będzie m.in. do produkcji baterii słonecznych oraz w wypadkach wymagających specjalistycznego skrawania.
rozwiń zwiń