Ojcowie chrzestni polskiej mafii bioinformatycznej

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 14:14
Światowej sławy naukowcy polskiego pochodzenia dyskutują o tym, jak zintegrować polskie środowisko naukowe, by skuteczniej rozwijać badania naukowe w naszym kraju.
Audio
  • Ojcowie chrzestni polskiej mafii bioinformatycznej
biologia
biologia

W sobotę 19 listopada zakończyła się w Warszawie konferencja pod nazwą "Multi-Pole Approach to Structural Biology". Był to zjazd naukowców pochodzenia polskiego, prowadzących badania z zakresu biologii strukturalnej, a także biologii molekularnej, chemii, fizyki i medycyny.  

Polscy uczeni mogą wykazać się naprawdę wspaniałymi osiagnięciami w dziedzinie biokrystalografii czy bioinformatyki – zapewniają profesor Witold Filipowicz, profesor Janusz Bujnicki, profesor Alexander Wlodawer w audycji z cyklu "Wieczór Odkrywców" na antenie radiowej Jedynki.

– Przyjechaliśmy do Warszawy – nie tylko po to, by opowiedzieć o swoich badaniach, lecz także by zastanowić się, jak zwiększyć konkurencyjność nauki polskiej, jak rozwijać badania na najwyższym poziomie i jak zintegrować polskie środowisko naukowe – wyjaśnia profesor Wlodawer. Dodaje, że ideą tego typu spotkań jest przede wszystkim uświadomienie światu, że naukowcy wykształceni w Polsce są często naprawdę świetnie przygotowani i potrafią prowadzić badania na najwyższym światowym poziomie. Samo określenie "polska mafia" zostało wymyślone natomiast przez amerykańskich naukowców, którzy z podziwem spoglądają na dokonania naukowców polskich i polskiego pochodzenia.

O fascynujących enzymach, o białkach, których funkcji jeszcze nie znamy, o tym, czym są proteazy i jak działają, a także o pracach nad lekiem przeciwko AIDS i zawiłych ścieżkach swojej kariery naukowej, a przede wszystkim o przyszłości badań krystalograficznych opowiadają wybitni naukowcy: prof. Alexander Wlodawer – uczony amerykański polskiego pochodzenia, szef laboratorium Krystalografii Makromolekularnej  Narodowego Instytutu Raka  z USA, prof. Witold Filipowicz – szef zespołu Instytutu Badań Biomedycznych w Bazylei (Szwajcaria), prof. Władek Minor z Uniwersytetu w Wirginii (USA), a także prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Krzysztofa Michalskiego.

ks

Czytaj także

Znamy tegorocznych noblistów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2007 10:05
Nagrody Nobla ustanowił swoim testamentem Alfred Nobel, szwedzki wynalazca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Test krwi rozpozna Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2010 12:40
Dzięki prostej analizie krwi będzie można przewidzieć, czy u danego człowieka wystąpi choroba Alzheimera.
rozwiń zwiń