X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy prawdziwi Celtowie wygladali jak Asterix?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 21:25
Celtowie stawiali włosy na żel, mieli bardzo długie miecze, hełmy ze skrzydłami i - jak na owe czasy - byli bardzo rośli.
Audio

– Z całą pewnością Celtowie nie nosili warkoczyków jak Obelix, ale byli tak jak on dorodni – dr Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii UW konfrontuje obiegowe wyobrażenia na temat Celtów, których źródłem jest przede wszystkim kultowy komiks Rene Goscinnego ze źródłami historycznymi. A tych ostatnich jest całkiem sporo, choćby rzeźba z Pergamonu "Umierający Celt". – Natomiast w "Asterixie" dość wiernie oddany jest motyw wyszukanego hełmu. Odnaleziono nawet taki, który miał przyczepionego z brązu ptaka z ruchomymi skrzydłami. Gdy wojownik szedł do walki, musiało to robić niesamowite wrażenie – opowiada dr Kontny. Autentycznym instrumentem jest pojawiający się w komiksie karnyks, czyli trąba z brązu używana przez celtyckich wojów w II i I w. p.n.e. Jeden z czterech zachowanych na świecie instrumentów znajduje się muzeum w Poznaniu. Natomiast menhir (w komiksie magiczny kamień) to w kulturze celtyckiej nieociosany lub częściowo obrobiony głaz, najczęściej zaostrzony od góry, ustawiony pionowo na grobie zmarłego, pełniący rolę pomnika. Menhiry mierzyły od 4 do 20 m wysokości oraz do 50 ton wagi. Występują pojedynczo, ustawione w szereg lub w formie kręgów kamiennych.

– Z komiksu nie nauczymy się historii, ale jego rola w popularyzacji kultury celtyckiej jest nieoceniona – tłumaczy gość "Wieczoru naukowego".

Dr Bartosz Kontny, który jest specjalistą od starożytnej wojskowości, komentuje też sposób prezentowania uzbrojenia ludów barbarzyńskich we współczesnym kinie, m.in. na przykładzie "Gladiatora". W jakim stopniu filmowe sceny zgodne są z najnowszymi ustaleniami i odkryciami naukowymi?

Rozmawiał Artur Wolski.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najstarszy napis w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 10:00
Pierwsze monety na ziemiach polskich pojawiły się wraz z Celtami, którzy na przełomie er zamieszkiwali rejon podkrakowski, Śląsk i Kujawy. To z Kujaw pochodzi najnowsze znalezisko celtyckich monet. Znajduje się na nich najstarszy zapis alfabetyczny, jaki kiedykolwiek znaleziono w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można stać się druidem?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 19:58
Rozmowa o dawnym i współczesnym obliczu druidyzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolodzy odkryli tajemniczy grób dziecka

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 17:35
Na miejsce pochówku natrafili archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego podczas prac w ramach ekspedycji celtyckiej. To już piąty tego typu grób z obszaru Małopolski, jego interpretacja pozostaje na razie dla badaczy zagadką.
rozwiń zwiń