X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na tropach wilka i makaka

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 15:15
Aby zrozumieć miejsce i znaczenie poszczególnych gatunków zwierząt w ekosystemie, aby poznać ich liczebność, zwyczaje i zagrożenia, biolog musi opuścić zaciszną pracownię i rozpocząć pracę w terenie.
Audio
Na tropach wilka i makaka
Foto: Chris Muiden/WikipediaCC

W leśnych ostępach niewiele można przewidzieć, a trasę tym razem wytyczają nie przetarte szlaki, a zwierzęce tropy. O pracy biologów w terenie opowiadają badaczki życia zwierząt.

– Obserwacja wilków polega na tym, że trzeba je podpatrywać we wszystkich warunkach. A więc czy deszcz, czy niepogoda trzeba wybrać się do lasu, żeby obserwować zwierzęta – opowiada Katarzyna Tołkacz z Zakładu Ekologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wilki są aktywne nocą lub wczesnym rankiem. Nocą tropienie jest raczej trudne, więc badacz musi wstać rano, żeby sprawdzić, co zwierzęta robią. Wilki można sprowokować do wycia. – Nigdy nie wyją razem, zawsze zaczyna samiec alfa, a potem po kolei dalsza część watahy według ustalonej hierarchii – mówi badaczka. Dzięki temu można policzyć wilki, choć nie trzeba stać z nimi oko w oko.

Makak
Makak czubaty

– Makaki też trzeba obserwować we wszystkich warunkach, a ponieważ żyją na drzewach, to trzeba na nie patrzeć przez lornetki. W padającym deszczu jest to wybitnie utrudnione – mówi Anna Marzec z WWF, która jako wolontariuszka prowadziła badania makaków w dalekiej Indonezji. Małpy swą aktywność rozpoczynają o świcie. Na Celebes, indonezyjskiej wyspie na Oceanie Spokojnym, Marzec badała endemiczny gatunek makaków czubatych, występujący w północnej części tej wyspy. Są to zwierzęta bardzo szybkie, zwinne i całe swoje życie spędzają wyłącznie na drzewach. – Udało mi się je widzieć przez jakiś czas, ale nigdy nie miałam szansy ich obserwować przez cały dzień. Są takie bystre, że nawet dobrze przygotowany badacz ma problemy, by za nimi nadążyć – podkreślała badaczka. Anna Marzec opowiadała, że makaki są całe czarne i posiadają charakterystyczny czub na głowie. Żyją w dużych grupach do sześćdziesięciu osobników. Zdradziła, że dużym zaskoczeniem były dla niej wydawane przez nie dźwięki.

Audycje przygotowała Justyna Majchrzak.

(ag) 

Zobacz więcej na temat: Indonezja Wilki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tygrys sumatrzański kontra papier toaletowy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 22:00
Opublikowane w poniedziałek wyniki śledztwa pokazują, że papier toaletowy firmy Cottonsoft pochodzi z lasów deszczowych Indonezji, które są domem jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem drapieżników na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dogonisz makaka

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 11:39
Poznaj tajemnice, które przed światem ludzi kryją orangutany i makaki czubate.
rozwiń zwiń