X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zachować młody umysł?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 06:00
W dojrzałym wieku zamiast rozwiązywać krzyżówki, lepiej zapisać się na kurs tańca i treningi poznawcze. Warto się uczyć i to przede wszystkim nowych rzeczy, angażować się w nowe aktywności.
Audio

Naukowcy opracowują metodę, której celem jest wspomaganie sprawności intelektualnej osób w wieku emerytalnym. Projekt naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych SWPS oparty jest na komputerowych treningach umysłu. Dr Aneta Brzezicka, szef projektu, twierdzi, że osoby starsze mogą aktywnie przeciwdziałać skutkom upływającego czasu, a oferowany "fitness umysłu" to metoda wspomagania sprawności intelektualnej, która może przyczynić się do podtrzymania i wydłużenia dobrego funkcjonowania poznawczego. - Osoby starsze mają niesamowity potencjał rozwojowy, doświadczenie, wiedzę, optymizm i motywację do rozwijania się, co jest jeszcze trochę niedoceniane - mówi Anna Maria Wieczorek.

Projekt ma na celu sprawdzenie wpływu intensywnej aktywności intelektualnej na poprawę ogólnego funkcjonowania poznawczego, np. koncentracji uwagi czy zapamiętywania nowych informacji oraz opracowanie sposobu zapobiegania niekorzystnym zmianom w sferze intelektualnej, które zachodzą wraz ze starzeniem się. Według najnowszych obserwacji starszy wiek może być okresem pozytywnych zmian. Konieczne do tego są: otwarta postawa wobec możliwości, jakie niesie rozwój nowych technologii, chęć zmiany na lepsze i odrobina wysiłku.

Badanie trwa 20 dni, zajmuje 20-30 minut dziennie, program pokazuje nasze postępy w trenowaniu pamięci roboczej. Zgłosić się do projektu można na stronie internetowej: www.treningipoznawcze.pl. Planowana jest sesja online, by wszystkie osoby, nie tylko ze stolicy, mogły uczestniczyć w badaniu. Dr Aneta Brzezicka i mgr Anna Maria Wieczorek, badaczki z SWPS, twierdzą, że udział w ćwiczeniach może pomóc zarówno w utrzymaniu aktualnego poziomu zdolności intelektualnych, jak i przyczynić się do jego poprawy. Goście Jedynki podkreślają, że są rzeczy, które wydają się polepszać wraz z wiekiem: coraz większa wiedza i doświadczenie przenosi się na większy spokój i lepsze rozstrzyganie problemów. Mowa i zakres słownictwa to również sfera funkcjonowania poznawczego, która się nie pogarsza z wiekiem.

Czym jest neuralne rusztowanie i jak na co dzień przeciwdziałać skutkom upływającego czasu, dowiesz się, słuchając całego "Wieczoru naukowego".

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

(ed)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alzheimer to nasza przyszłość (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 09:06
Prof. Maria Barcikowska (Klinika Neurologii CSK): Liczba chorych ma się wkrótce potroić, a w Polsce wciąż nie ma planu pomocy i leczenia osób cierpiących na Alzheimera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopoty z refundacją: chorzy na Alzheimera bez leków?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 19:00
Chorzy na Alzheimera bez dostępu do nowoczesnej terapii w postaci plastrów naklejanych na skórę - alarmują lekarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy problem z diagnozowaniem Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 19:02
W Polsce na wszystkie rodzaje otępień choruje prawie 400 tys. osób, z tego 60 proc. cierpi na chorobę Alzheimera.
rozwiń zwiń