X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nasz kosmiczny dom

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 23:00
Polacy odkryli, w którym obłoku materii międzygwiezdnej jest zanurzony nasz Układ Słoneczny.
Audio
Nasz kosmiczny dom
Foto: Glow Images/East News

Wiemy, w jakim obłoku jest zanurzony nasz Układ Słoneczny – wynika z najnowszych danych opracowanych przez polski zespół naukowców uczestniczących w międzynarodowym projekcie związanym z misją IBEX. IBEX to satelita naukowy  amerykańskiej agencji kosmicznej NASA mający wykonać pierwszą mapę obszarów leżących na granicy naszego Układu Słonecznego i przestrzeni międzygwiazdowej.  Został wystrzelony w październiku 2008 roku. Misja, pierwotnie zaplanowana na dwa lata, potrwa co najmniej jeszcze drugie tyle.

Pomiary teleskopowe wykazują, że wokół naszego Układu Słonecznego jest kilka obłoków materii międzygwiazdowej (pozostałości po wybuchach gwiazd supernowych). Bezpośrednio sąsiadują z naszym Słońcem i planetami dwa z nich. Od dawna  próbowano wskazać, w którym z tych dwóch obłoków jesteśmy zanurzeni. Analiza danych polskiego zespołu przyniosła zaskakujące dane i wskazanie na obłok, który w dotychczasowych rozważaniach nie był brany pod uwagę. Jak doszło do odkrycia, jak wpłynie ono na  naszą wiedzę o Wszechświecie i o wpływie kosmicznego otoczenia na Układ Słoneczny czy klimat na Ziemi? 

Opowiadają o tym naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN: dr hab. Maciej Bzowski – kierownik grupy, dr inż. Marek Hłond oraz Marzena Kubiak – doktorantka.

Audycję przygotowała Dorota Truszczak.

Zobacz więcej na temat: astronomia NASA słońce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tak podobnej jeszcze nie było. Astronomowie dostrzegli bliźniaczkę Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 23:59
Dwie nowo odkryte planety krążą w jednym układzie. Co więcej – krążą wokół gwiazdy podobnej do Słońca. W przeszłości mogły panować tam ziemskie warunki – mówią astronomowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliardy planet blisko Ziemi? Galaktyczne odkrycie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 07:13
Każda gwiazda w naszej galaktyce ma co najmniej jedną własną planetę - uważają naukowcy. Astronomowie obserwowali niebo dzięki metodzie mikrosoczewkowania grawitacyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orbita pustoszeje

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 08:00
Liczba kosmicznych śmieci na niskich orbitach w ciągu ostatniego roku zauważalnie się zmniejszyła - informuje serwis NASA - SpaceWeather.com.
rozwiń zwiń