X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kulturowe ograniczenia artystycznym orężem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 13:16
Czy podział na sztukę damską i męską jest uzasadniony? Czy płeć determinuje sztukę? Czy każda artystka tworzy sztukę kobiecą?
Audio
Ewa Partum, Ćwiczenia, 1972
Ewa Partum, Ćwiczenia, 1972Foto: materiał prasowy

Dr Ewą Toniak, historyk sztuki, opowiadała w radiowej Jedynce ("Radiowa Akademia Kultury") o początkach pojęcia sztuka kobiet. Informowała, że związane jest ono z latami 70., feministycznym buntem i chęcią wypowiedeniai się na temat miejsca i pozycji kobiety w kulturze patriarchalnej.

- Łączy się to z dyskursem zachodnim, feministek amerykańskich, a później też francuskich. Polskie artystki, takie jak Natalia Lach-Lachowicz czy Ewa Partum, czy nawet starsza o generację Maria Pinińska Bereś brały udział w wystawach na Zachodzie – tłumaczyła.

Dr Ewa Toniak podkreślała, że artystki opowiadały poprzez swoją twórczość o miejscu kobiet w męskim świecie, o seksualności, o cielesności. Ich sztuka była tam bardzo dobrze odbierana, natomiast w Polsce poruszały się w "w próżni".

- Trudno jest wobec nich powiedzieć, czy to jest sztuka kobiet czy sztuka feministyczna – dodała.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia zauważyła, że żeby zdefiniować ich dzieła jako sztukę kobiet, to uczestniczek tego ruchu powinno być więcej.

- W tej chwili mamy dopiero narzędzia interpretacyjne, żeby zmierzyć się z tym, o czym artystki w latach 70. opowiadały w swojej sztuce – zauważyła.

Dr Ewa Toniak informowała, że wiele kobiet działających w tych latach nie chciałoby być tak zaszufladkowanych, pomimo tego, że w swoich dziełach podejmowały podobne tematy.

Jej zdaniem o świadomej sztuce kobiet możemy mówić dopiero wraz z nastaniem XXI wieku. Tworzą ją kobiety, które rozumieją przyczyny kulturowych ograniczeń, ale z tego tworzą "swój oręż".

- One nie unikają maskarady kobiecości, tego przebierania się, malowania, traktują swoje ciało także, jako tekst – podsumowała dr Ewa Toniak.

W dalszej części audycji o swoich doświadczeniach artystycznych opowiedzą Monika Osiecka - rzeźbiarka i autorka opublikowanej niedawno książki "Fragmenty lustra" oraz Agnes Janich - artystka multimedialna, której wystawę fotografii "I Hate My Body When You're Gone" możemy teraz oglądać w warszawskiej Galerii Refleksy.

Audycję prowadziła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

(pp)

Zobacz więcej na temat: edukacja SZTUKA POLSKA Agnes
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuka w życiu dzieci i dzieci w życiu artystów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 21:00
Co wynika dla obu stron, dzieci i artystów, ze wspólnej pracy? Czy takie spotkania przynoszą im korzyść, a jeśli tak, to jaką? O sztuce w życiu dzieci i dzieciach w życiu artystów będziemy rozmawiać dziś po 21.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ujazdowski: premier Tusk jest lokajem marketingu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 08:16
Zdaniem polityka PiS, byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, premier Donald Tusk przekształcił rząd w biznes reklamowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcje historii Polski Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 14:24
Wracamy do tematyki szkolnej, żeby przyjrzeć się, jak wyglądało nauczanie historii w latach 60. i 70.
rozwiń zwiń