Badania chmur i enzymów

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 16:27
Rozmowa z laureatami programu START - młodymi polskimi badaczami, którzy zaczynają karierę naukową: doktorem Andrzejem Kotarbą, który zajmuje się klimatologią satelitarną i inżynierem Radosławem Kwapiszewskim - chemikiem.
Audio
Badania chmur i enzymów
Foto: Glow Images/East News

Dr Andrzej Kotarba z Centrum badań Kosmicznych wyjaśnia, że klimatologia satelitarna, to zwykła klimatologia, która wykorzystuje dane satelitarne zamiast tradycyjnych danych naziemnych. Ma tę przewagę, że pozwala całościowo oglądać ziemię. Naukowiec zajmuje się przede wszystkim zachmurzeniem. - W tym świetnie pomagają satelity, bo chmury są jednym z najtrudniejszych do badania elementów klimatu - mówi w radiowej Jedynce. Badacz zaproponował nowatorską metodę badania stanu zachmurzenia.

Radosław Kwapiszewski, doktorant z Wydzialu Chemicznego Politechniki Warszawskiej zajmuje się badaniami nad  opracowaniem systemu "Lab-on-a-chip" do określenia aktywności kwaśnej betaglukozydazy. "Lab-on-a-chip" to mikrolaboratorium, umieszczone w chipie lub na mikroskopijnej płytce. Zaś kwaśna betaglukozydaza to białko, a konkretnie enzym odpowiadający za metabolizm. Jego nadaktywność lub obniżona aktywność wywołuje różne, rzadkie choroby. Dotychczas, aby zdiagnozować ten enzym próbki trzeba wysyłać do jedynego laboratorium, które jest w Warszawie. Dzięki nowej metodzie badania można przeprowadzić w każdym miejscu, a wyniki są dostępne po kwadransie. Jest już gotowy prototyp urządzenia.

Konkurs START organizuje Fundacja Nauki Polskiej. Jest skierowany do najzdolniejszych, młodych naukowców. W rtym roku stypendia otrzymało 117 młodych badaczy.

Audycję "Ludzie nauki" przygotował Krzysztof Michalski.

(ag)

Zobacz więcej na temat: POLSKA białko Warszawa

Czytaj także

Rzym upadł przez klimat?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2008 09:38
Upadek Cesarstwa Rzymskiego mógł być spowodowany długotrwałym okresem bardziej suchego klimatu, uważają amerykańscy i izraelscy geolodzy na podstawie analizy stalagmitów z jaskini niedaleko Jerozolimy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Testosteron pozwoli pracować nawet do 70

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 18:40
Amerykańscy menadżerowie z Wall Street testują nową kurację testosteronem, która z wypalonych 67 latków czyni energicznych i kreatywnych dyrektorów.
rozwiń zwiń