Reżyser "Titanica" na dnie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 09:20
11 km pod powierzchnią wody - tak głęboko zapuściła się do tej pory dwójka śmiałków. Trzecim, który tego dokonał jest znany reżyser James Cameron. O szczegółach opowiedział gość Jedynkowego "Wieczoru naukowego".
Audio
Reżyser Titanica na dnie
Foto: www.sxc.hu

"Głębia Challengera" w południowym krańcu Rowu Mariańskiego - to najbardziej tajemnicze miejsce na Ziemi. Ciśnienie jest tak ogromne, że okna wciskają się do wnętrza, a całość podwodnego pojazdu ulega skurczeniu. Mimo tak ekstremalnych warunków – jest tam życie.

Po 52 latach James Cameron, autor m.in. "Titanica", "Avatara" i kilku podwodnych filmów dokumentalnych - powtórzył wyczyn Dona Walsha i Jacques’a Piccard’a z 1960 r. : zszedł na dno najgłębszej otchłani oceanicznej, która znajduje się niemal 11 km pod powierzchnią Pacyfiku.

Wśród współczesnych badaczy morskich głębin trwał swoisty wyścig, kto pierwszy stanie na dnie Rowu Mariańskiego. James Cameron był nie tylko najbardziej zdeterminowany, ale dysponował też najnowocześniejszym sprzętem.

– Do tej pory pojazdy zanurzały się jak zwykły okręt podwodny, opadając w dół. Ten natomiast zanurza się pionowo, jak strzała z ciężkim grotem wrzucona do wody. Dzięki temu mógł osiągnąć dużą prędkość, szybko osiągnąć dno i więcej czasu spędzić na jego eksploracji - mówił Marcin Jamkowski – podróżnik, nurek i fotograf, członek nowojorskiego The Explorers Club.

Celem wyprawy Dona Walsha i Jacques Piccard'a było samo dotarcie do "Głebi Challengera".  James Cameron jako pierwszy człowiek w historii przeprowadził na miejscu badania.

- Pojazd Camerona został wyposażony w odpowiednie pędniki, które umożliwiały mu poruszanie się po dnie. Do lepszej ekspolaracji służył mu również bardzo silny sprzęt oświetleniowy, kamery o bardzo wysokiej jakości i rozdzielczości oraz specjalny sprzęt do do pobierania próbek, nie tylko skał i mułu, ale również zwierząt - wyjaśnił gość Jedynki.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

Więcej o wyprawie Jamesa Camerona w nagraniu audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: Pacyfik Katarzyna Kobylecka

Czytaj także

Być jak James Cameron

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 16:28
- Żeby zejść na samo dno Rowu Mariańskiego, co uczynił ostatnio słynny amerykański reżyser, wcale nie trzeba być płetwonurkiem - twierdzi gość Czwórki, Karina Kowalska. - Trzeba mieć za to sporą wiedzę i... pieniądze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy łowcami planet

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 08:00
20 lat temu rozpoczął się jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych polskich projektów astronomicznych, tzw. Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego - OGLE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecko Jamesa Camerona

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 13:32
Zderzenie z krą, sabotaż w celu wyłudzenia olbrzymiego odszkodowania, pech, rzekomo przy chrzcie statku butelka szampana nie rozbiła się za pierwszym razem - do dziś legenda Titanica wywołuje emocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Testerów ci u nas dostatek

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 10:00
Polska jest największym rynkiem do prowadzenia badań klinicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmujemy pod tym względem 10. miejsce w świecie. Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na rolę testerów leków - wyjaśniali goście Jedynki.
rozwiń zwiń