Radio Wolna Europa wg Nowaka-Jeziorańskiego i Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 00:00
Z okazji 60-lecia powstania Rozgłośni Polskiej RWE w "Wieczorze naukowym" przypomnieliśmy fragmenty audycji, której gośćmi byli Jan Nowak-Jeziorański i prof. Władysław Bartoszewski.
Audio
  • Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski wspominają Radio Wolna Europa
Logo RWE
Logo RWE

W 2002 roku z okazji 50. rocznicy wyemitowania pierwszej audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z Monachium, w radiowym studiu spotkali się dwaj przyjaciele i współpracownicy: wieloletni dyrektor Rozgłośni (do 1976 roku) Jan Nowak Jeziorański i prof. Władysław Bartoszewski - polityk, historyk, opozycjonista, od 1963 roku współpracownik RWE z Polski, autor opracowań nt. sytuacji w kraju, przemycanych do Monachium.

10 lat później przypomnimy fragmenty tego historycznego spotkania dwóch przyjaciół i współpracowników, którzy opowiedzą o początkach rozgłośni i roli, jaką odegrali w jej historii.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

20 tysięcy archiwalnych dźwięków, składających się na nasz serwis specjalny, obrazuje sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni Polskiej RWE 3 maja 1952 roku, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światło, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny -  wreszcie obrady Okrągłego Stołu.

Audycję przygotowała Dorota Truszczak.

Czytaj także

"Miałem dziwny sen"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 18:15
Mija 5. rocznica śmierci Jana Nowaka Jeziorańskiego, kuriera z Warszawy, współtwórcy Radia Wolna Europa. Przypomnimy nagrania archiwalne z czasu powstawania RWE, z wręczenia nagrody polskiego Pen-Clubu i refleksje J. Nowaka Jeziorańskiego o Polskim Radiu. O wieloletniej przyjaźni z Kurierem z Warszawy opowie m.in. Wł. Bartoszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe życie Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 19:27
W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z Monachium Polskie Radio uruchomiło serwis specjalny wolnaeuropa.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolność w radiowym eterze

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 23:00
- Rozgłośnia Polska Radio Wolna Europa było powiewem nadziei zza żelaznej kurtyny - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Mietkowski, współpracownik RWE, BBC i paryskiej "Kultury", Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń