Upadek dumnego macho

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 09:29
Prawie każdego mężczyznę od dziecka wychowuje się jak Indianina z powieści Karola Maya. Ma być dumny, odporny na ból i ma nie pokazywać słabości. I wszystko pięknie do czasu, aż przyjdzie choroba, kłopoty w pracy czy w domu.
Audio
Kryzys wieku średniego dopada wielu mężczyzn
Kryzys wieku średniego dopada wielu mężczyznFoto: Glow Images/East News

Wpajane od dzieciństwa zasady pozwalają panom zachowywać żelazne ego, które pozwala zdobywać w życiu pozycję społeczną i zawodową, a także działa jak cudowny afrodyzjak na płeć piękną. Czasami jednak wizerunek silnego mena potrafi runąć jak domek z kart. Kiedy? Wtedy, gdy przychodzi np. choroba i odbiera poczucie siły, władzy i wartości.

Co wtedy dzieje się z psychiką mężczyzny? Ile tak naprawdę wart jest jego twardy, tytanowy świat? Czy potrafi sam przejść przez stan załamania czy też wymaga wsparcia kobiety lub pomocy psychologa. A powodem tej dyskusji jest rozpoczynająca się III edycja kampanii "Męska sprawa", której celem jest przełamanie wstydu u panów przed rozmowami z lekarzem i psychologiem w sytuacjach podbramkowych.

- Jeżeli chłopak wyrasta w atmosferze, w której za wypowiedzenie swoich uczuć lub słabości natychmiast dostaje reprymendę, że to jest niemęskie, albo zachowuje się nie w porządku, to po kilku próbach nie powtarza się już tego. Tylko to nie jest bezkarne - zauważa Mariola Kosowicz, psycholog kliniczny. Szczęśliwie to się zmienia.

- Zanim zaczną się poważne kłopoty ze zdrowiem wcześniej pojawiają się pierwsze symptomy. Syndrom macho nie pozwala panom na zgłoszenie się do lekarza i przyznanie, że coś się dzieje. Często to małżonki powodują, że mężczyzna jednak idzie do specjalisty - mówi dr Wojciech Rogowski, lekarz urolog.

Audycję "Psycholog w wieczorze" prowadził Artur Wolski.

(ag)

Zobacz więcej na temat: dzieci

Czytaj także

Prawdziwych mężczyzn już nie ma. To pewne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 12:00
18 października urodziny obchodzi Jean-Claude van Damme. Belgijska gwiazda filmów akcji stała się symbolem prawdziwego mężczyzny. Dziś kończy 51 lat. Wydaje się, że takich facetów jak on już nie ma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co każdy prawdziwy mężczyzna powinien mieć w szafie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 12:30
Jak mężczyźni powinni dobierać strój i różne jego elementy do sylwetki, wieku czy okazji - radzi stylista Krzysztof Łoszewski, autor książki "Dress Code - tajemnice męskiej elegancji"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyźni unikają badań na niepłodność

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 12:00
- Niestety w Polsce ciąża jest nadal wyłącznie domeną kobiety... Utrata ciąży również. Nieplanowane dziecko to jest jej problem, a bezpłodność to jej wina - mówił w Trójce ginekolog dr Jacek Tulimowski.
rozwiń zwiń