X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Atom ratuje ludzi

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 12:07
Boimy się radioaktywności, co rodzi między innymi strach przed budową elektrowni atomowych. Może to powszechna niewiedza, czym jest promieniotwórczość? Bo od lat radioaktywność jest wykorzystywana np. w medycynie.
Audio
Atom ratuje ludzi
Foto: sxc.hu/cc

W Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej otwarto właśnie Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej, które będzie pracowało na potrzeby energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej. Stopień zaawansowania w najnowsze technologie jest tak duży, że opis techniczny dla statystycznego Kowalskiego jest trudny do zrozumienia bez specjalnego omówienia.

Centrum zostało wyposażone m.in w nowoczesną aparaturę pomiarową: spektrometry promieniowania alfa, beta i gamma, spektrometr masowy, spektrometr rentgenowski, analizator TGA -TDA, spektrometr Ramana, spektrometry UV-VIS, chromatografy gazowe oraz w aparaturę procesową; młyny, autoklawy, ekstraktory, piece do spiekania tlenków paliw rozszczepialnych itd. A jakie zadania ma spełniać Centrum?

Oprócz nauko-badawczych jest też wiele praktycznych aplikacji m.in. będą realizowane projekty UE - Euratom dotyczące nowych metod przerobu paliwa jądrowego, nowych metod biodozymetrycznych, odporności izolacji przewodów elektrycznych, uzyskania akceptacji społecznej składowania odpadów promieniotwórczych czy przerobem paliw jądrowych reaktorów IV generacji ASGARD. Krótko mówiąc Centrum prowadzić będzie szeroko zakrojone prace na rzecz bezpiecznego wykorzystania energetyki jądrowej na rzecz gospodarki narodowej.

Centrum podejmie również prace związane z medycyną dotyczące opracowywania nowych radiofarmaceutyków. Ostatnio we współpracy z Instytutem Transuranowców w Karlsruhe przygotowano nowy radiofarmaceutyk do leczenia glejaka mózgu, który był testowany na pacjentach w tym ośrodku.

O  wykorzystywaniu promieniotwórczości mówią profesorowie Andrzej Chmielewski - dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej oraz Aleksander Bilewicz - specjalista od radiofarmaceutyków, a także dwaj doktoranci Instytutu mgr Marcin Brykała i mgr Tomasz Smoliński.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemiecki Greenpeace: każdy dzień z energią atomową to o jeden za dużo

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2011 12:15
To właśnie hasło można przeczytać na szerokim na 18 metrów transparencie, jaki działacze organizacji ekologicznej Greenpeace zawiesili na Bramie Brandenburskiej w Berlinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieło polskiej noblistki kończy 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 08:56
Inicjatorką utworzenia Instytutu Radowego była Maria Skłodowska-Curie. Wzorowała się na działającym od 1914 roku w Paryżu Institut du Radium, w którym były prowadzone badania nad promieniotwórczością i gdzie kształcono kadrę naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sojusz państwowych spółek dla atomu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 06:28
Polskiej Grupie Energetycznej w realizacji programu jądrowego pomogą inne wielkie koncerny kontrolowane przez Skarb Państwa.
rozwiń zwiń