Wilk, Mewa i Lampart, czyli hity rodem z II RP

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 19:50
W ciągu dwudziestolecia międzywojennego w Polsce powstało ponad 150 zakładów zbrojeniowych. Rodzima myśl techniczna nie odbiegała pod tym względem od światowego poziomu.
Audio
Myśliwiec PZL P.11
Myśliwiec PZL P.11Foto: Wikipedia/zdjęcie archiwalne

Mimo, iż II Rzeczpospolita była krajem młodym i niezbyt bogatym, przeznaczała znaczące kwoty na rozwój przemysłu zbrojeniowego. Już na początku lat trzydziestych mieliśmy jedną z największych armii pancernych za sprawą kilkuset tankietek i najlepszy myśliwiec PZL P.11. Przykładów rodzimego sprzętu wojskowego wysokiej jakości było zresztą znacznie więcej.

- Samoloty bombowe Łoś były najnowocześniejsze w swojej klasie na świecie. Bardzo dobre były również samoloty obserwacyjne Mewa i samoloty wielozadaniowe Wilk. Myśliwiec PZL.48 Lampard – supernowoczesny w porównaniu z niemieckimi Messerschmittami 110. Dla artylerii przeciwlotniczej produkowano NKM kaliber 20 mm, czyli karabiny maszynowe całkowicie polskiej konstrukcji. Amunicją do nich były tzw. likwidatory – pocisk po osiągnięciu pewnego pułapu automatycznie się rozrywał żeby nie spaść na ziemię i nie zranić cywili oraz własnych żołnierzy - wyliczał w Jedynce historyk Piotr Zarzycki z Muzeum Techniki.

Klęska Polski we wrześniu 1939 roku nie powinna przesłaniać niewątpliwych osiągnięć naszej myśli inżynierskiej. - Jeżeli ma się tak potężnych przeciwników, to nie ma państwa, które byłoby w stanie się oprzeć. Nasze granice wolne od zagrożenia to tak naprawdę była niewielka granica z Litwą, minimalna z Łotwą i malutki fragment z Rumunią. Poza tym, z jednej strony Prusy Wschodnie i granica zachodnia łącznie z terenem Słowacji, czyli piękny półksiężyc zagrożenia niemieckiego. Z drugiej strony - cała granica wschodnia ze Związkiem Sowieckim. Nikt by nie był w stanie obronić takich granic - przekonywał gość "Naukowego zawrotu głowy".

Posłuchaj całej rozmowy Doroty Truszczak z Piotrem Zarzyckim.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miałem czternaście lat, zaczęło się powstanie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 08:00
Byliśmy pełni nadziei, że Polska znów stanie się niepodległa i sprawiedliwa. Tak to wyglądało w naszych młodzieńczych, idealistycznych rozmowach – mówił w "Sygnałach dnia" powstaniec Wojciech Barański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Korczak nie nadawał się na pomnik"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 10:44
Postać tego znanego pedagoga, działacza społecznego i pisarza przypomnieliśmy w "Wieczorze naukowym". Okazją była wydana niedawno książka autobiograficzna "Pamiętnik i inne pisma z getta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy los Polski od początku był przesądzony?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 23:00
W związku z nadchodzącą rocznicą inwazji Niemiec na nasz kraj przypomnieliśmy w Jedynce najważniejsze bitwy Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
rozwiń zwiń