X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

SM - jedna choroba czy kilka na raz?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 15:21
Na stwardnienie rozsiane zachorować można w każdym wieku. Najczęściej jest to jednak 20–40 rok życia. Ta bardzo groźna choroba wciąż jest przedmiotem badań naukowców.
Audio
SM - jedna choroba czy kilka na raz?
Foto: sxc.hu

Najbardziej prawdopodobną przyczyną stwardnienia rozsianego jest proces autoimmunologiczny: organizm rozpoznaje osłonkę mielinową jako tkankę obcą i atakuje ją przy pomocy własnego systemu obronnego. Ale to nie jedyna teoria. Część naukowców uważa, że predyspozycja do stwardnienia rozsianego przekazywana jest genetycznie. Istnieje też teoria "infekcyjna", według której procesy immunologiczne w układzie nerwowym inicjują wirusy.

Dziś uważa się, że stwardnienie rozsiane może mieć związek z przechorowaniem opryszczkowego zapalenia mózgu. Największą podatność na stwardnienie rozsiane ma rasa biała, znacznie większą niż rasa żółta i czarna. Przyczyny takiego rozkładu zachorowalności, jak również wpływ czynników środowiskowych są cały czas przedmiotem badań naukowych.

W "Wieczorze naukowym" o ciągle nie wyjaśnionej i jednoznacznie określonej etiologii SM, a także o różnych postaciach tej choroby i dostosowanych do nich terapiach mówili: prof. Jerzy Kotowicz, neurolog oraz Zuzanna Konarska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Posłuchaj całej rozmowy Artura Wolskiego i jego gości.

Zobacz więcej na temat: NAUKA POLSKA zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tej chorobie nie wolno się poddawać

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 20:22
Stwardnienie rozsiane, w skrócie nazywane SM, to choroba neurologiczna, diagnozowana u osób w wieku 20-40 lat. Jak się ją leczy i jak się żyje z tą chorobą o tym w "Debacie medycznej".
rozwiń zwiń