Seksafery w czasach Piastów i Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 11:28
Życie miłosne władców intrygowało poddanych, a nawet ludzi żyjących w późniejszych wiekach. Dla nas – choć to historie odległe - temat jest wdzięczny, wręcz sensacyjny. Wiele z tych historii sercowych kończyło się bowiem śmiercią.
Audio
Mieszko I
Mieszko IFoto: źr. Wikipedia

Za pierwszą wielką skandalistkę w historii Polski uchodzi Dąbrówka - księżniczka czeska, którą poślubił Mieszko I. W swoich kronikach Jan Długosz przedstawiał ją jako "kobietę nad miary bezwstydną”. Czy rzeczywiście zasłużyła sobie na taką opinię?

- Była w miarę spokojną żoną. Jedyne co można było jej zarzucić, to to, że wychodziła za mąż w podeszłym jak na tamte czasy wieku. Żeby ładnie wyglądać zdjęła z głowy czepek, nałożyła panieński wianek i to według ówczesnych było dowodem tego bezwstydu - tłumaczyła w Jedynce Iwona Kienzler, autorka książek o życiu prywatnym władców i władczyń Polski.

Kazimierz Wielki przeszedł do historii jako władca, który "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Mało kto wie natomiast, że ten legendarny władca był... bigamistą, i to dwukrotnym. - To był król, który bardzo lubił kobiety i jak mu się jedna znudziła, a nie mógł się rozwieść, to brał sobie drugą. Nie obcinał przy tym głowy, jak Henryk VIII, tylko po prostu odsuwał taką żonę od siebie - mówił gość "Naukowego zawrotu głowy".

Mniej szczęścia miała Ludgarda – żona Przemysła II, księcia wielkopolskiego i późniejszego króla Polski. - Przemysł poszerzał swoje terytoria, zawierał korzystne sojusze, rósł w siłę i do szczęścia brakowało mu tylko męskiego potomka. A Ludgarda nie dała mu niestety żadnego dziecka. Nie wiemy czy to była jej wina, ale zawsze obwiniano w takich sytuacjach kobiety. Po kilku latach małżeństwa Przemysł uznał, że Ludgarda zawiodła jego nadzieje i odsunął ją od siebie. Gdy po jakimś czasie zmarła, powszechnie obwiniano księcia o jej otrucie - wyjaśniała Iwona Kienzler.

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Jankowskiej i jej gościa.

pg

Czytaj także

Oto ikona Skargi. Ile w niej prawdy?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 11:40
Dzięki obrazowi Jana Matejki pamięć o Piotrze Skardze - jezuicie, teologu i czołowym przedstawicielu kontrreformacji związanym z dworem Zygmunta III Wazy - przetrwała do dziś. Wizja malarza rozmija się jednak z prawdą historyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanin, któremu Warszawa wiele zawdzięcza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 12:58
Sokrates Starynkiewicz to Rosjanin, który zrobił bardzo wiele dobrego dla stolicy Polski. W związku z obchodzoną niedawno 110. rocznicą jego śmierci przypomnieliśmy tą niezwykłą postać w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sobieski niekoniecznie działał w interesie państwa"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 16:00
O bitwie pod Wiedniem ostatnio głośno za sprawą filmu pod tym samym tytułem. O kulisach jednego z największych zwycięstw polskiego oręża mówił w Jedynce dr hab. Michał Kopczyński, historyk.
rozwiń zwiń