Tania sensacja wypiera fachową literaturę historyczną

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 11:11
Już po raz 21. w Warszawie odbędą się Targi Książki Historycznej. W tym roku impreza potrwa od 29 listopada do 2 grudnia.
Audio
Tania sensacja wypiera fachową literaturę historyczną
Foto: Glow Images/East News

Towarzyszyć będą im liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Patronem wydarzenia jest Polskie Radio.

Od trzech lat Targi Książki Historycznej odbywają się w nowej siedzibie - w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Te targi są dla mnie cyklem radosnych, zaskakujących, a czasem żenujących niespodzianek. Pojawiają się tam pozycje, o których istnieniu nie wiedziałem w ogóle. Przypomnę, że recenzje książek historycznych w szanujących się czasopismach ukazują się często po 2-3 latach. Tym bardziej rośnie znaczenie tych targów - mówił w Jedynce prof. Janusz Tazbir, historyk i członek jury nagrody Klio, która wręczona zostanie podczas uroczystości inauguracji targów.

Gość "Naukowego zawrotu głowy" zwracał uwagę na tendencje panujące obecnie na rynku książek historycznych. - Wzrasta zainteresowanie najbliższą przeszłością, wiekiem XX, a maleje pozostałymi. Na największą popularność mogą liczyć książki, które ukazują skandale przeszłości. Jeżeli mowa o królach i ich panowaniu, to autorzy lubią lokować akcję w alkowach tych władców. Jeżeli mowa o wielkich zbrodniach, to otwartą drogę do promocji mają truciciele monarchów. To jest posmak taniej sensacji i jestem tym trochę zgorszony - przyznał.

Patronem XXI Targów Książki Historycznej jest Polskie Radio. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Zapraszamy!

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Jankowskiej z Januszem Tazbirem i jej drugim gościem - Zbigniewem Czerwińskim, przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej.

pg

Zobacz więcej na temat: Janusz Tazbir Warszawa POLSKA

Czytaj także

Wielkie zwycięstwo bez żadnych korzyści

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 10:54
Temat bitwy wiedeńskiej 1683 roku powrócił za sprawą filmu włosko-polskiej koprodukcji. Historycy na wiedeńską wiktorię patrzą chłodnym okiem. Tłumaczą też dlaczego Polska nie odniosła z tego zwycięstwa żadnych korzyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seksafery w czasach Piastów i Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 11:28
Życie miłosne władców intrygowało poddanych, a nawet ludzi żyjących w późniejszych wiekach. Dla nas – choć to historie odległe - temat jest wdzięczny, wręcz sensacyjny. Wiele z tych historii sercowych kończyło się bowiem śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żaden nie zawdzięczał tyle kobietom"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:57
"Ignacy Jan Paderewski - artysta, społecznik, polityk - w opiniach jemu współczesnych" to dwutomowa antologia poświęcona jednej z najbardziej zasłużonych postaci w historii Polski. Autorzy książki byli gośćmi Jedynki.
rozwiń zwiń