Dbaj o zęby, jedz nabiał

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 14:52
- Zjedzenie jabłka nie pozwala na nieszczotkowanie zębów – przekonywała w audycji "Naukowy zawrót głowy” Dorota Olczak-Kowalczyk.
Audio
Dbaj o zęby, jedz nabiał
Foto: Glow Images/East News

Doc. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczyła w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że próchnica jest chorobą bakteryjną wywołaną przez bakterie. One przy obecności węglowodanów produkują kwasy, które odwapniają szkliwo.

Z najnowszego raportu: "Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” wynika, że dla 81% Europejczyków najważniejsze jest zachowanie uzębienia i pozbycie się próchnicy. To jedyna wiedza na temat stanu zdrowia jamy ustnej. Nie przejmujemy się konsekwencjami nie leczonych zębów a mogą być one źródłem wielu zakażeń bakteryjnych całego układu, stanów zapalnych nerwu trójdzielnego, schorzeń laryngologicznych czy neurologicznych. Nie umiemy korzystać w codziennej higienie jamy ustnej z nici dentystycznych a prawidłowo zbilansowana dieta bogata w łatwo przyswajalny wapń jest dla nas tematem tabu. Polacy częściej zamiast szczoteczki do mycia zębów wybierają gumę do żucia.

Prof. Bartłomiej W. Loster - prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego poinformował, że obecnie mamy metody, które pozwolą zapanować nad chorobą próchnicową. Zaznaczył, że każdy pacjent musi być indywidualnie potraktowany, szczególnie znaczenie ma jego wiek i struktura anatomiczna jego zębów. Dziecięca płytka nazębna jest bardziej podatna na powstawanie próchnicy niż u dorosłych, w szczególności gdy maluch często je słodycze. Aby przeciwdziałać próchnicy lekarz może lakować zęby lub je lakierować.

78% Włochów regularnie po każdym posiłku szczotkuje zęby. W Polsce tylko 30%. Jeszcze gorzej z higieną jamy ustnej jest w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Lekarze stomatolodzy i specjaliści chorób przyzębia alarmują o silnie rozwijającej się próchnicy u dorosłych i dzieci.

Dorota Olczak-Kowalczyk podkreślała, że właściwie odżywianie, oprócz regularnego mycia zębów, jest jednym z najważniejszych elementów zapobiegania próchnicy. Należy ograniczyć wpływ bakterii i nie dostarczać im tego, co jest im potrzebne do życia i do produkcji kwasów. Podkreślała, że słodycze należy jeść jak najrzadziej. Istnieją takie pokarmy, które mają pozytywny wpływ na nasze szkliwo, jest to np. mleko, jogurty, białe i twarde sery żółte, czy owoce tj. truskawki i twarde jabłka pobudzające gruczoły ślinowe, które oddziaływają pozytywnie na zęby.

Audycję prowadził Artur Wolski.

Czytaj także

Trudna sztuka mycia zębów - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 14:00
Z badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny wynika, że 70 procent Polaków nie ma pojęcia, jak prawidłowo myć zęby. Cennych rad w tej kwestii udzielał słuchaczom Czwórki lekarz stomatolog Edward Wąsowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 40 proc. polskich emerytów nie ma zębów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 15:20
To ewenement wśród krajów najbardziej rozwiniętych - alarmują specjaliści z Naczelnej Rady Lekarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego neandertalczyk nie miał próchnicy?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 15:13
Dotychczas twierdzono, że neandertalczyk żywił się pokarmami o niskiej zawartością cukru, dzięki czemu nie psuły mu się zęby. Polski naukowiec doszedł jednak do innego wniosku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zęby nie są synonimem męskości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 12:00
Choć czasy, w których dentystyczny gabinet kojarzył się z salą średniowiecznych tortur minęły bezpowrotnie, to z najnowszych badań wynika, że Polacy bardziej niż o zęby dbają o własne auta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie trzeba szczotkować zębów przez 3 minuty!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 14:37
3,8 % Polaków w ogóle nie myje zębów, aż 72 % nie stosuje się do rekomendowanych technik szczotkowania, a połowa naszych rodaków chodzi do dentysty tylko wtedy, gdy już poczuje ból w szczęce.
rozwiń zwiń