X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dbaj o zęby, jedz nabiał

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 14:52
- Zjedzenie jabłka nie pozwala na nieszczotkowanie zębów – przekonywała w audycji "Naukowy zawrót głowy” Dorota Olczak-Kowalczyk.
Audio
Dbaj o zęby, jedz nabiał
Foto: Glow Images/East News

Doc. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczyła w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że próchnica jest chorobą bakteryjną wywołaną przez bakterie. One przy obecności węglowodanów produkują kwasy, które odwapniają szkliwo.

Z najnowszego raportu: "Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” wynika, że dla 81% Europejczyków najważniejsze jest zachowanie uzębienia i pozbycie się próchnicy. To jedyna wiedza na temat stanu zdrowia jamy ustnej. Nie przejmujemy się konsekwencjami nie leczonych zębów a mogą być one źródłem wielu zakażeń bakteryjnych całego układu, stanów zapalnych nerwu trójdzielnego, schorzeń laryngologicznych czy neurologicznych. Nie umiemy korzystać w codziennej higienie jamy ustnej z nici dentystycznych a prawidłowo zbilansowana dieta bogata w łatwo przyswajalny wapń jest dla nas tematem tabu. Polacy częściej zamiast szczoteczki do mycia zębów wybierają gumę do żucia.

Prof. Bartłomiej W. Loster - prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego poinformował, że obecnie mamy metody, które pozwolą zapanować nad chorobą próchnicową. Zaznaczył, że każdy pacjent musi być indywidualnie potraktowany, szczególnie znaczenie ma jego wiek i struktura anatomiczna jego zębów. Dziecięca płytka nazębna jest bardziej podatna na powstawanie próchnicy niż u dorosłych, w szczególności gdy maluch często je słodycze. Aby przeciwdziałać próchnicy lekarz może lakować zęby lub je lakierować.

78% Włochów regularnie po każdym posiłku szczotkuje zęby. W Polsce tylko 30%. Jeszcze gorzej z higieną jamy ustnej jest w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Lekarze stomatolodzy i specjaliści chorób przyzębia alarmują o silnie rozwijającej się próchnicy u dorosłych i dzieci.

Dorota Olczak-Kowalczyk podkreślała, że właściwie odżywianie, oprócz regularnego mycia zębów, jest jednym z najważniejszych elementów zapobiegania próchnicy. Należy ograniczyć wpływ bakterii i nie dostarczać im tego, co jest im potrzebne do życia i do produkcji kwasów. Podkreślała, że słodycze należy jeść jak najrzadziej. Istnieją takie pokarmy, które mają pozytywny wpływ na nasze szkliwo, jest to np. mleko, jogurty, białe i twarde sery żółte, czy owoce tj. truskawki i twarde jabłka pobudzające gruczoły ślinowe, które oddziaływają pozytywnie na zęby.

Audycję prowadził Artur Wolski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudna sztuka mycia zębów - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 14:00
Z badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny wynika, że 70 procent Polaków nie ma pojęcia, jak prawidłowo myć zęby. Cennych rad w tej kwestii udzielał słuchaczom Czwórki lekarz stomatolog Edward Wąsowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 40 proc. polskich emerytów nie ma zębów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 15:20
To ewenement wśród krajów najbardziej rozwiniętych - alarmują specjaliści z Naczelnej Rady Lekarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego neandertalczyk nie miał próchnicy?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 15:13
Dotychczas twierdzono, że neandertalczyk żywił się pokarmami o niskiej zawartością cukru, dzięki czemu nie psuły mu się zęby. Polski naukowiec doszedł jednak do innego wniosku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zęby nie są synonimem męskości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 12:00
Choć czasy, w których dentystyczny gabinet kojarzył się z salą średniowiecznych tortur minęły bezpowrotnie, to z najnowszych badań wynika, że Polacy bardziej niż o zęby dbają o własne auta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie trzeba szczotkować zębów przez 3 minuty!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 14:37
3,8 % Polaków w ogóle nie myje zębów, aż 72 % nie stosuje się do rekomendowanych technik szczotkowania, a połowa naszych rodaków chodzi do dentysty tylko wtedy, gdy już poczuje ból w szczęce.
rozwiń zwiń