Santorini zagrożone? Wzrosła aktywność wulkanu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 07:51
Ta perła wśród wysp Morza Egejskiego w zamierzchłej przeszłości doświadczyła straszliwego kataklizmu. Czy znów ją to czeka?
Audio
  • Santorini zagrożone? Wzrosła aktywność wulkanu
Santorini
SantoriniFoto: Wikimedia Commons CC/Simm

Cały środek wyspy zapadł się w morze na skutek potężnego wybuchu wulkanu. Dziś w tym miejscu można podziwiać największą kalderę na świecie, którą otacza pas lądu w kształcie rogalika.

Czy tej pięknej wyspie grozi powtórka z historii? Geolodzy ostrzegają przez wzrastającą od dwóch lat aktywnością podwodnego wulkanu. Ostatnio prowadzili tam badania naukowcy z Oxford University i wyniki ich pomiarów wskazują na powiększający się gwałtownie bąbel magmy.

Prof. Ewa Słaby z Instytutu Nauk Geologicznych PAN powiedziała w audycji "Naukowy zawrót głowy", że bąbel ten ma specyficzne cechy, gdyż napełnia się niewielkimi impulsami magmy, które pojawiają się także na powierzchni. Taki styl erupcji obserwowany jest w tym miejscu dosyć często ostatnio w latach 50. Co 20-30 tys. lat na Santorini dochodzi jednak do wielkiej erupcji. Ostatnia miała miejsce ok. 3,5 tys. lat temu, ale naukowcy wcale nie zachowują z tego powodu spokoju.

- Obserwując wulkany na świecie widzimy zasadę, że im większy jest wulkan i im większą ma komorę na dole, tym bardziej gwałtowna erupcja i tym rzadsza. Im mniejsza komora i im częściej się napełnia, a później ta magma jest usuwana z tej komory przez erupcję, tym ona jest częstsza i mniej groźna – tłumaczyła w radiowej Jedynce.

Prof. Ewa Słaby utrzymywała, że Santorini w ciągu niecałych dwóch lat napełnił swoją komorę w stopniu nieprawdopodobnie dużym – od 10-50 proc. objętości wystarczającej do zaistnienia wielkiej erupcji. – Można więc powiedzieć, że istnieje zagrożenie. Odczuwalne było napełnianie tej komory, powierzchnia zaczęła się podnosić od 8-15 cm. Takiemu napełnianiu się zawsze towarzyszą wstrząsy (…) Pozytywne jest to, że obecnie doszło do ich wyciszenia – podkreśliła.

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie naukowców ws. erupcji wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 15:37
Wybuchy potężnych wulkanów można teoretycznie przewidzieć nawet na kilkadziesiąt lat wcześniej. Tak twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co może pomóc w ochłodzeniu klimatu? Wulkany

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 12:20
Nawet niewielkie erupcje mogą pomóc w walce z ociepleniem. To dlatego, że pyły i aerozole z tych wybuchów mogą przedostawać się do wyższych warstw atmosfery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: po dwóch latach snu obudził się wulkan

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 08:43
Na Kamczatce obudził się wulkan Kluczewska Sopka. Eksperci ostrzegają, że w najbliższych dniach dojdzie do erupcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obudził się po 37 latach. "Pomarańczowy" alarm

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 06:40
Mierzący ponad 3 tys. m wysokości wulkan Płoskij Tołbaczik wszedł w okres aktywności. Krater wulkanu zaczęła wypełniać płynna lawa.
rozwiń zwiń