X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Młodzi z innowacyjnymi pomysłami na start

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 09:45
- W Polsce jest duży problem z wdrażaniem innowacji. To wynika z dużego przeskoku pomiędzy realizacją na papierze a prawdziwym wdrożeniem - uważa Maciej Cader z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.
Audio
Młodzi z innowacyjnymi pomysłami na start
Foto: Glow Images/East News

Według niego Polska jest krajem odtwórczym. - Odtwarzamy, to co jest gdzieś na Zachodzie, a prawdziwe innowacje powstają na styku różnych dziedzin. W Polsce brakuje dyskusji ludzi z różnych dziedzin - zauważył gość "Naukowego zawrotu głowy".

Tymczasem już po raz piąty Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP ogłasza konkurs "Młodzi Innowacyjni 2013” na najlepsze rozprawy doktorskie oraz prace dyplomowe magisterskie i inżynierskie z dziedziny automatyki, robotyki i pomiarów.

Uczestnicząca w audycji dr inż. Małgorzata Kaliczyńska (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów) mówiła o dotychczasowych projektach, które pojawiły się w konkursach. - Był robot, który gra w szachy, ale także bardziej poważne pomysły służące człowiekowi. Roboty usługowe pomagające niepełnosprawnym, m.in. roboty sterowane falami mózgowymi, ale także roboty wspierające ludzi w warunkach trudnych np. w górnictwie czy wojsku - powiedziała.

Jak dodała w większości są to prototypy, które mogą być rozbudowywane i wdrażane do produkcji.

Jeden z laureatów poprzednich edycji konkursu "Młodzi Innowacyjni" dr Wiktor Sieklicki, obecnie pracujący w Instytucie Nauki w Genui mówił o urządzeniu, które zaprojektował. Jego projekt może być wykorzystany w medycynie podczas przeprowadzania operacji. - Urządzenie jest elementem przejściowym, pomiędzy korpusem narządzenia, które jest wprowadzane do ciała pacjenta, a samą końcówką roboczą, czyli tym co wykonuje ruch np. chwytak czy nożyczki - powiedział.

Jak mówił, dzięki urządzeniu zmniejszone jest jeszcze bardziej niż dotychczas nacięcie, które należy wykonać w skórze, żeby wprowadzić narzędzie do ciała pacjenta.

Natomiast dr inż. Tomasz Winiarski z Instytutu Automatyki i Informatyki stosowanej Politechniki Warszawskiej do konkursu zgłosił projekt dotyczący zasad kontrolowania sił w manipulatorach robotycznych tzw. "sztucznych rąk". - Chcemy stworzyć system sterowania dla robota usługowego, który będzie wspomagał ludzi w ich codziennych czynnościach. Taki robot, żeby mógł pracować w środowisku w którym funkcjonuje człowiek, musi być wyposażony w efektory, czyli kończyny, ale również w zmysły tj. wzrok i czucie sił - powiedział.

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konkurs dla młodych: nowe media pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 15:09
O indeks Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej walczą uczestnicy pierwszej w Polsce Olimpiady Medialnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs: wybierają najlepszą magisterkę i doktorat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 08:02
Tylko do 30 listopada mają czas chętni do startu w konkursie na najlepszy debiut historyczny roku – przypomina Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń