X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marian Kukiel o Polskę walczył "szablą i piórem”

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 10:38
Generał dywizji profesor Marian Kukiel to wojskowy, historyk i polityk. – Przez trudne relacje z piłsudczykami odwiesi szablę i został wybitnym uczonym – wspominał go w Jedynce prof. Rafał Habielski.
Audio
  • Marian Kukiel o Polskę walczył "szablą i piórem”
Marian Kukiel o Polskę walczył szablą i piórem
Foto: Wikipedia/domena publiczna/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Marian Kukiel urodził się w 1885 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Kształcił się w tarnowskim gimnazjum klasycznym. W 1903 r. rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Studiował u profesora Uniwersytetu Lwowskiego, historyka Szymona Askenazego.
Kukiel to jeden z najwybitniejszych badaczy powstania styczniowego. - Krytycznie odnosił się do zakresu przygotowań powstania styczniowego. Rozumiał okoliczności wybuchu, ale jednak krytykował jego przygotowanie – mówił prof. Rafał Habielski.

>> Marian Kukiel w archiwalnych dźwiękach Polskiego Radia
Autor książki o prof. Kukielu podkreśla, że nie był on sympatykiem Piłsudskiego, natomiast przyjaźnił się raczej z Sikorskim. - Dlatego dla piłsudczyków był niewygodny. Jednak mimo przykrości, jakich od nich doznał, umiał docenić zasługi Piłsudskiego. Ale po 1926 r. odstawił szablę i mundur i został wybitnym uczonym. W 1939 wrócił do służby – opowiadał Rafał Habielski.
Po zakończeniu wojny Kukiel pozostał na emigracji. Był współzałożycielem Instytutu Historycznego im. gen. Sikorskiego, od 1965 prezesem Zarządu Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego. Drugi z gości Jedynki, prof. Marian Marek Drozdowski wspominał, że miał okazję w 1973 r. rozmawiać z prof. Kukielem.

- Dostrzegałem kilka jego specyficznych cech. Wśród emigracji było wiele osób zamkniętych na kontakt z krajem, on nie. Umiał ocenić walory obiektywne niektórych prac historycznych wydawanych w PRL. Warto też wspomnieć jego ogromną pracę dla Instytutu im. Sikorskiego i innych organizacji - dodał prof. Marian Marek Drozdowski.
"Naukowy zawrót głowy” prowadził Krzysztof Michalski.

(ei)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mocarstwa a sprawa polska w czasie II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 10:15
Cykliczna pogadanka dotycząca sytuacji Polski na tle polityki międzynarodowej w okresie wojny (autor prof. Marian Kukiel).
rozwiń zwiń