Polskim archeologom w Iraku pomagają satelity szpiegowskie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 10:22
Teren dzisiejszego irackiego Kurdystanu należy do najgorzej poznanych regionów Mezopotamii, a może całego Bliskiego Wschodu.
Audio
  • Prof. Rafał Koliński o pracy archeologów w Iraku
Polskim archeologom w Iraku pomagają satelity szpiegowskie
Foto: Glow Images/East News

Z przyczyn politycznych teren ów, nie był dostępny dla naukowców przez ponad 40 lat (od 1974 do 2005 roku). Dopiero powstanie autonomicznego Kurdystanu, szybka poprawa bezpieczeństwa i normalizacja sytuacji wewnętrznej w regionie umożliwiły ponowne otwarcie tego kraju na projekty archeologiczne.

– To problem między mieszkającymi tam Kurdami a rządami w Bagdadzie, które ich kontrolowały. Od początku powstania Iraku, czyli od lat 30. ubiegłego wieku, dochodziło tam do silnych antagonizmów, które później przerodziły się w wojnę partyzancką. Kiedy tam byłem pierwszy raz, czyli w 1986 r., cały wschodni brzeg Tygrysu kontrolowały wojska rządowe, ale tylko za dnia. Natomiast w nocy był tam wolny Kurdystan – opowiadał prof. Rafał Koliński z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.

Jesienią ubiegłego roku rozpoczęła tam swoje prace misja badawcza pod kierunkiem prof. Rafała Kolińskiego. Polacy pracują na północy Iraku, chcą zbadać teren wielkości jednej czwartej Polski.

Aktualnie archeolodzy badają teren o powierzchni około 2 tys. m. kw. – Czyli to bardzo duży obszar. Jest też zróżnicowany, bo są równiny i pastwiska, ale miejscami są i góry. Bardzo pomagają nam rozmowy z tamtejsza ludnością, bo ci mieszkańcy doskonale wiedzą co jest na polach i pomagają nam wskazywać stanowiska archeologiczne – dodał gość Jedynki.  

Jak satelity szpiegowskie pomogły archeologom? O tym m.in. można usłyszeć w nagraniu audycji. Na "Naukowy zawrót głowy” zaprasza Katarzyna Kobylecka.

ei

Zobacz więcej na temat: archeologia HISTORIA Irak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Howard Carter - odkrywca grobowca Tutanchamona

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 06:07
”W świetle silnej lampy lśniły złote łoża, złote krzesło tronowe, połyskiwały matowo dwa czarne posągi. Stały naprzeciwko siebie jak żołnierze na warcie, ze złotymi fartuchami, w złotych sandałach ze świętym wężem połyskującym na czole" - pisał odkrywca grobu Tutanchamona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po archeologii podwodnej zostaniesz dyplomowanym poławiaczem skarbów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 13:30
To stosunkowo nowa dziedzina nauki, której początki sięgają XX wieku. Studenci zdobywają podręcznikową wiedzę, uczą się także w plenerze, bo część zajęć odbywa się... pod wodą. Dowiedz się, kto może zostać podwodnym archeologiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie archeologów: but wypchany pieniędzmi

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 20:28
Holenderscy archeolodzy, którzy prowadzili wykopaliska na tyłach ratusza w Rotterdamie, znaleźli stary but wypełniony 477 srebrnymi monetami z lat 1472-1592.
rozwiń zwiń