X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komuna scementowała polsko-węgierską przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 08:43
Mało kto zdaje sobie sprawę, że przed obaleniem komunizmu polsko-węgierskie kontakty daleko wykraczały standardową sztampę, a współpraca opozycji była bardzo intensywna.
Audio
  • Polsko-węgierskie kontakty przed 1980 rokiem (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Siedziba parlamentu Węgier
Siedziba parlamentu WęgierFoto: fot. Wikipedia/Ian Pitchford

- Zmiany, jakie zaszły w Polsce i na Węgrzech na przełomie lat 80. i 90. dały impuls do zmian w całym bloku komunistycznym - mówi historyk, dr Andrzej Zawistowski z Instytutu Pamięci Narodowej. Ale i wcześniej polsko-węgierskie kontakty odróżniały się od kontaktów, jakie oba państwa miały z innymi "sojusznikami" z Układu Warszawskiego i RWPG.
30 sierpnia 1980 roku, dzień przed podpisaniem porozumień sierpniowych, przed pomnikiem Józefa Bema w Budapeszcie udało się zorganizować kilkudziesięcioosobową demonstrację poparcia dla polskiej Solidarności. - To bardzo ważny pomnik i to nie dlatego, że Bem to nasz wspólny bohater, ale tam się zaczęło nasze powstanie narodowe w 1956 roku - mówi dr Janos Tischler, dyrektor Instytutu Węgierskiego i radca Ambasady Republiki Węgierskiej w Polsce.
Co prawda milicja rozproszyła demonstrację, ale informację o niej podało radio Wolna Europa. - A byli tacy Polacy, którzy słuchali tego radia i mogli dowiedzieć się, że nie są sami - zauważa gość radiowej Jedynki . - Jedyny taki sygnał w całym ówczesnym bloku wschodnim - potwierdza dr Zawistowski.

>>> Zobacz serwis Polskiego Radia o sierpniu '80

W latach 80. wielu węgierskich opozycjonistów jeździło do Polski by uczyć się choćby jak drukować ulotki i co to jest sitodruk. Te kontakty były bardzo bliskie. - Najlepszy tego dowód, że w 1989 roku, kiedy Węgrzy wybierali swój pierwszy demokratyczny parlament, to jedna trzecia deputowanych mówiła po polsku - podkreśla historyk z IPN.
Jak Węgrzy (społeczeństwo, dysydenci) i Węgry (władza komunistyczna) zareagowali na "polski sierpień" 1980 r., powstanie Solidarności, a potem wprowadzenie stanu wojennego? Jak wyglądała akcja pomocy Węgrów dla Polaków w tym czasie? Czy wcześniejsze kryzysy polityczne w naszym kraju (Marzec ‘68 czy wydarzenia grudnia 70 r.) odbiły się echem na Węgrzech? Jak układały się stosunki polsko-węgierskie w latach 60. i 70. w wymiarze społecznym i na szczeblach władzy?
Posłuchaj całej audycji, którą prowadziła Katarzyna Kobylecka.
(ag)

''

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Węgry
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Węgry: niespokojne obchody święta narodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 10:25
Węgrzy świętują rocznicę rewolucji 1848 roku. Spodziewane są demonstracje opozycji i wiece zwolenników koalicji. Udział w obchodach święta zapowiedziały ugrupowania narodowe również z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgier to naprawdę bratanek, jak on

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Akos Engelmayer - węgierski dziennikarz, historyk i dyplomata związany jest z naszym krajem od ponad pół wieku.
rozwiń zwiń