X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zapomniana karta historii. Dziękujemy braciom Węgrom

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 14:00
- W 1939 roku nikt się nie zachował wobec Polaków tak, jak Węgrzy. Mieliśmy podpisane porozumienia z Francją, Anglią, ale gdy Hitler napadł na Polskę żaden z tych krajów nie ruszył z pomocą. A Węgrzy otworzyli dla nas granice - mówił w Jedynce Grzegorz Łubczyk, były ambasador Polski na Węgrzech.
Audio
  • O pomocy, jakiej Węgrzy udzielili Polakom po wybuchu II wojny światowej opowiadają Tibor Gerenčer i Grzegorz Łubczyk (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Fragment okładki albumu Pamięć II. Polscy uchodźcy 1939-1946. Krystyna Łubczyk i Grzegorz Łubczyk
Fragment okładki albumu "Pamięć II. Polscy uchodźcy 1939-1946". Krystyna Łubczyk i Grzegorz ŁubczykFoto: materiały promocyjne

Dzień węgierski na antenie Jedynki >>

- Węgrzy już po 17 września otworzyli swoje granice przed dziesiątkami tysięcy żołnierzy i cywilów. To jest fenomen i boleję, że ten fakt nie tkwi mocno w naszej polskiej świadomości - podkreślił Grzegorz Łubczyk w rozmowie z Katarzyną Jankowską.

Jak przypomniał węgierski historyk, polonista Tibor Gerenčer, już w lipcu 1939 roku premier Pál Teleki odmówił Hitlerowi pozwolenia na atak na terytorium Polski od strony węgierskiej. Po wybuchu II wojny światowej władze kraju podjęły ogromny wysiłek, by zorganizować pobyt ponad 120 tysięcy Polaków. - To nie było jednorazowe wejście. Wielu Polaków doczekało na Węgrzech końca wojny. Polski już nie było na mapach, a nasza ambasada w Budapeszcie działała do stycznia 1941 roku - dodał Łubczyk.

II wojna światowa  -serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na Węgrzech działały organizacje społeczne i polskie szkoły, dla których drukowano książki. Otwierano wydawnictwa, sierocińce, nie ustała działalność artystyczna. - Nie sposób nie wspomnieć o tym, że około 12-13 procent wśród uchodźców stanowili polscy Żydzi. A ci, którzy pomagali, jeszcze w czasie wojny lub po jej zakończeniu ponieśli dotkliwe konsekwencje. Naszym obowiązkiem jest o tym mówić - podkreślił ambasador.

Jakie nazwiska Polacy powinni szczególnie zapamiętać? Jak dziś wygląda polsko-wegierska współpraca? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w "Naukowym zawrocie głowy".

Nauka w Jedynce >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami”

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 11:00
Węgrzy przystąpili do krwawego powstania, pod hasłem walki o wolność za przykładem Polaków. A Polacy w 1956 roku pomogli im tak, jak nikt inny na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień węgierski na antenie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 17:15
Z okazji obchodzonego 23 marca Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zapraszamy do słuchania na antenie radiowej Jedynki specjalnych wydań audycji, reportaży, spotkań z gośćmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Węgier Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 08:43
Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa powiedział, że związki przyjaźni polsko-węgierskiej są bardzo mocne.
rozwiń zwiń