Dynastia Romanowów: wielcy reformatorzy i potężne caryce

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 11:35
400 lat temu na carskim tronie zasiadł pierwszy przedstawiciel tej rodziny i rozpoczął porządkować kraj po kilkunastoletnim okresie "wielkiej smuty”. Sto lat później Rosja była już europejskim mocarstwem, a kolejny władca – Piotr I nie bez przyczyny został nazwany "Wielkim”.
Audio
  • Tadeusz Cegielski o czterech wiekach panowania Romanowów (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Portret carycy Katarzyny II
Portret carycy Katarzyny II Foto: Wikipedia/Public Domain

W 1613 r. Michał Romanow został wybrany na cara Wszechrusi przez Sobór Ziemski złożony z mieszczan i szlachty rosyjskiej, kończąc tym samym okres tzw. Wielkiej Smuty, trwający od śmierci cara Fiodora Rurykowicza (1598).
- W czasie smuty wiele wybitnych rodów ubiegało się o tron rosyjski. W tym Wazowie i polska magnateria. Stąd takie postacie jak Dymitr Samozwaniec, czyli rzekomo cudownie odnaleziony syn cara. Rola Romanowów polegała na tym, żeby pozyskać sobie elitę bojarską i koronować Michała I na cara Rosji, tym samym wprowadzając spokój – mówił w "Naukowym zawrocie głowy” prof. Tadeusz Cegielski (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego).
Michał w czasie koronacji miał tylko 17 lat, a wejście na tron było bardzo trudnym zadaniem. - Bo najpierw trzeba było usunąć polską załogę, która strzegła Kremla. To bardzo dramatyczne wydarzenia, które do dziś są odkopanym toporem wojennym miedzy dwoma narodami – mówił gość radiowej Jedynki.

>>> Informacje i ciekawostki historyczne znajdziesz w serwisie HISTORIA
Oblicze Rosji zmienił zasadniczo car Piotr I, który reformował właściwie wszystko, od administracji, przez armię, po obyczaje, w tym wprowadzając przymusowe strzyżenie bojarskich bród. - Nie zdążył wyznaczyć swojego następcy, dlatego na tronie zasiadła jego żona, z pochodzenia chłopka, zaradna, ale raczej o niskich walorach intelektualnych Katarzyna I – tłumaczył prof. Tadeusz Cegielski.
Kiedy wygasła męska linia tego rodu, Rosjanie musieli odwołać się do swoich… niemieckich kuzynów. I tak kolejno aż do 1917 r. władzę w Petersburgu sprawowali carowie i caryce, w których żyłach z trudem szukać czystej, rosyjskiej krwi.
Panowanie kobiet na tronie w Petersburgu wcale nie okazało się klęską dla kraju. Wystarczy wspomnieć takie caryce jak Anna, Elżbieta, a później Katarzyna II. Ostatni car Mikołaj II, z żoną i dziećmi, został rozstrzelany w lipcu 1918 przez bolszewików.
"Naukowy zawrót głowy” prowadziła Katarzyna Kobylecka. Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której więcej ciekawostek na temat dynastii Romanowów. (ei)

Czytaj także

Ruś znana i nieznana

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 12:12
Skandynawowie wśród Słowian, czyli rozmowa o powstaniu Rusi Kijowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Rosji nie jest łatwo powiedzieć: jestem Polakiem"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 16:26
W poniedziałek w Moskwie po raz piąty spotkają się działacze Kongresu Polaków w Rosji. 4 listopada Rosjanie świętują 400. rocznicę wygnania Polaków z Kremla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodziny katyńskie się nie poddają. Kolejne wysłuchanie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 08:18
Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w środę po raz kolejny wysłucha stron w sprawie Katynia - przypomina "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń