X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dynastia Romanowów: wielcy reformatorzy i potężne caryce

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 11:35
400 lat temu na carskim tronie zasiadł pierwszy przedstawiciel tej rodziny i rozpoczął porządkować kraj po kilkunastoletnim okresie "wielkiej smuty”. Sto lat później Rosja była już europejskim mocarstwem, a kolejny władca – Piotr I nie bez przyczyny został nazwany "Wielkim”.
Audio
  • Tadeusz Cegielski o czterech wiekach panowania Romanowów (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Portret carycy Katarzyny II
Portret carycy Katarzyny II Foto: Wikipedia/Public Domain

W 1613 r. Michał Romanow został wybrany na cara Wszechrusi przez Sobór Ziemski złożony z mieszczan i szlachty rosyjskiej, kończąc tym samym okres tzw. Wielkiej Smuty, trwający od śmierci cara Fiodora Rurykowicza (1598).
- W czasie smuty wiele wybitnych rodów ubiegało się o tron rosyjski. W tym Wazowie i polska magnateria. Stąd takie postacie jak Dymitr Samozwaniec, czyli rzekomo cudownie odnaleziony syn cara. Rola Romanowów polegała na tym, żeby pozyskać sobie elitę bojarską i koronować Michała I na cara Rosji, tym samym wprowadzając spokój – mówił w "Naukowym zawrocie głowy” prof. Tadeusz Cegielski (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego).
Michał w czasie koronacji miał tylko 17 lat, a wejście na tron było bardzo trudnym zadaniem. - Bo najpierw trzeba było usunąć polską załogę, która strzegła Kremla. To bardzo dramatyczne wydarzenia, które do dziś są odkopanym toporem wojennym miedzy dwoma narodami – mówił gość radiowej Jedynki.

>>> Informacje i ciekawostki historyczne znajdziesz w serwisie HISTORIA
Oblicze Rosji zmienił zasadniczo car Piotr I, który reformował właściwie wszystko, od administracji, przez armię, po obyczaje, w tym wprowadzając przymusowe strzyżenie bojarskich bród. - Nie zdążył wyznaczyć swojego następcy, dlatego na tronie zasiadła jego żona, z pochodzenia chłopka, zaradna, ale raczej o niskich walorach intelektualnych Katarzyna I – tłumaczył prof. Tadeusz Cegielski.
Kiedy wygasła męska linia tego rodu, Rosjanie musieli odwołać się do swoich… niemieckich kuzynów. I tak kolejno aż do 1917 r. władzę w Petersburgu sprawowali carowie i caryce, w których żyłach z trudem szukać czystej, rosyjskiej krwi.
Panowanie kobiet na tronie w Petersburgu wcale nie okazało się klęską dla kraju. Wystarczy wspomnieć takie caryce jak Anna, Elżbieta, a później Katarzyna II. Ostatni car Mikołaj II, z żoną i dziećmi, został rozstrzelany w lipcu 1918 przez bolszewików.
"Naukowy zawrót głowy” prowadziła Katarzyna Kobylecka. Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której więcej ciekawostek na temat dynastii Romanowów. (ei)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruś znana i nieznana

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 12:12
Skandynawowie wśród Słowian, czyli rozmowa o powstaniu Rusi Kijowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Rosji nie jest łatwo powiedzieć: jestem Polakiem"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 16:26
W poniedziałek w Moskwie po raz piąty spotkają się działacze Kongresu Polaków w Rosji. 4 listopada Rosjanie świętują 400. rocznicę wygnania Polaków z Kremla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodziny katyńskie się nie poddają. Kolejne wysłuchanie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 08:18
Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w środę po raz kolejny wysłucha stron w sprawie Katynia - przypomina "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń