Sukces Polaków: tego miasta naukowcy szukali cały XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 09:47
Polscy archeolodzy odkryli w Sonjat (Sudan) pałac jednego z władców królestwa Kusz. Monumentalna budowla należała do największych w całej architekturze nubijskiej.
Audio
  • Sukces Polaków: tego miasta szukano przez cały XX wiek (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Świątynia w Sonijat na zdjęciu wykonanym z latawca w 1998 r.
Świątynia w Sonijat na zdjęciu wykonanym z latawca w 1998 r. Foto: Bogdan Żurawski/mat.pras.

To odkrycie jest potwierdzeniem hipotezy stawianej przez naszych badaczy, że Sonijat należy utożsamiać ze starożytnym Tergedus, wymienionym w "Historii naturalnej" Pliniusza Starszego. Tego nubijskiego miasta, do którego w 60 r. n.e. dotarła wyprawa centurionów Nerona, archeolodzy poszukiwali przez cały XX wiek. Znaleźli je dopiero polscy naukowcy.

W starożytności Sudan był nazywany przez Egipcjan krajem Kusz, a przez Rzymian Nubią. Na przestrzeni wieków ścierały się tam wpływy egipskie i afrykańskie. W VII wieku przed naszą erą królestwo Kusz opanowało Egipt i na tronie egipskim przez 90 lat zasiadali tzw. Czarni Faraonowie, czyli właśnie Kuszyci.

Już w 1998 roku Polacy odkryli w Sonijat świątynię kuszycką. - Poszliśmy za radą Beduinów, którzy powiedzieli nam, że gdzieś na pustyni są buty. To było niesłychane. Okazało się, że to dolne fragmenty reliefów. Reliefy po jakimś czasie zachowują się tylko w tych najniższych partiach, więc pozostały te stopy, w tym przypadku obute. My tylko postawiliśmy "kropkę nad i", odkrywając niejako oficjalnie coś, co w świadomości miejscowej ludności funkcjonowało jako miejsce, w którym są buty - mówi dr Bogdan Żurawski.

Gośćmi "Naukowego zawrotu głowy" byli: szef naszej misji, dr Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, autor polskiego sukcesu oraz archeolog i geofizyk, Tomasz Herbich, bez którego badań nie byłoby możliwe osiągnięcie sukcesu.

W jaki sposób Polacy trafili na ślad królewskiego pałacu? Jakie znaczenie ma odkrycie polskich naukowców? Wysłuchaj całej audycji "Naukowy zawrót głowy" przygotowanej przez Katarzynę Kobylecką.

sm

Czytaj także

Polscy archeolodzy nad Nilem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2010 12:00
Polscy archeolodzy podsumowują rok swej pracy na stanowiskach w Egipcie. Rozpoczęła się trzydniowa konferencja "Polacy nad Nilem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpada się największy kraj w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 12:00
Mieszkańcy Sudanu decydowali w referendum, czy ich kraj ma zostać podzielony na dwa państwa - muzułmańską Północ i chrześcijańsko-animistyczne Południe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy odkryli najstarsze domy w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 14:58
Polscy archeolodzy znaleźli w północnym Sudanie pozostałości osady ludzkiej, której wiek szacowany jest nawet na około 70 tys. lat.
rozwiń zwiń