X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wystawa "Gorzka chwała. Cieniom stycznia 1863 roku"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 15:16
W ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Muzeum Niepodległości w Warszawie zostanie otwarta wystawa przygotowana wspólnie z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Inauguracja odbędzie się w Noc Muzeów 18 maja. Ta wystawa była wcześniej prezentowana w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Audio
  • "Gorzka chwała. Cieniom stycznia 1863 r." (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Aleksander Sochaczewski Branka Polaków do armii rosyjskiej w 1863. W zborach Muzeum Wojska Polskiego
Aleksander Sochaczewski "Branka Polaków do armii rosyjskiej w 1863". W zborach Muzeum Wojska PolskiegoFoto: Wikipedia

Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polskie Radio.

Kolejność Płock, a dopiero potem Warszawa nie jest przypadkowa. - Płock był miastem, w którym nastąpił atak na siły rosyjskie, niestety nie zakończony powodzeniem. Płock był też miastem przewidzianym na ujawnienie się Tymczasowego Rządu Narodowego. Do tego też nie doszło - wyjaśnia Katarzyna Stołoska-Fuz, autorka scenariusza wystawy z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Wystawa jest pokazana w dwóch salach, ale zgromadzono w nich ponad 200 eksponatów.

>>> Posłuchaj Kronik Powsstania Styczniowego nadawanych w Jedynce we wrtorki po godz. 23

Wybuch powstania styczniowego przyspieszył planowany przymusowy pobór do wojska tzw. branka. - Wybuch powstania był przewidziany w miesiącach letnich, ale branka wymusiła przyspieszenie powstańczego zrywu - mówi dr Emil Noiński, kurator ekspozycji z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zwraca uwagę, że termin zimowy był niekorzystny, bo powstanie było wojną partyzancką.

Na wystawie będzie prezentowany mało znany szkic Juliusza Kossaka "Kozacy prowadzący brankę". W czasach powstania styczniowego szkic ten zdobył sobie dużą popularność i był reprodukowany m.in. w prasie francuskiej, bardzo sprzyjającej polskiemu powstaniu. Na podstawie tego szkicu Aleksander Sochaczewski namalował obraz "Branka".

Posłuchaj całej audycji, którą prowadziła Katarzyna Kobylecka.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Setny dzień powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 13:11
Z "bandami włóczykijów", jak powstańców nazywali Rosjanie, walczyła blisko 300-tysięczna armia, a szala zwycięstwa nie przechylała się w żadną stronę. 1 maja 1863 minęło sto dni zrywu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd Narodowy. Rząd wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 14:37
10 maja 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił odezwę, w której przybrał nową nazwę Rząd Narodowy. Czy była to tylko kosmetyczna zmiana?
rozwiń zwiń