Wystawa "Gorzka chwała. Cieniom stycznia 1863 roku"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 15:16
W ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Muzeum Niepodległości w Warszawie zostanie otwarta wystawa przygotowana wspólnie z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Inauguracja odbędzie się w Noc Muzeów 18 maja. Ta wystawa była wcześniej prezentowana w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Audio
  • "Gorzka chwała. Cieniom stycznia 1863 r." (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Aleksander Sochaczewski Branka Polaków do armii rosyjskiej w 1863. W zborach Muzeum Wojska Polskiego
Aleksander Sochaczewski "Branka Polaków do armii rosyjskiej w 1863". W zborach Muzeum Wojska PolskiegoFoto: Wikipedia

Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polskie Radio.

Kolejność Płock, a dopiero potem Warszawa nie jest przypadkowa. - Płock był miastem, w którym nastąpił atak na siły rosyjskie, niestety nie zakończony powodzeniem. Płock był też miastem przewidzianym na ujawnienie się Tymczasowego Rządu Narodowego. Do tego też nie doszło - wyjaśnia Katarzyna Stołoska-Fuz, autorka scenariusza wystawy z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Wystawa jest pokazana w dwóch salach, ale zgromadzono w nich ponad 200 eksponatów.

>>> Posłuchaj Kronik Powsstania Styczniowego nadawanych w Jedynce we wrtorki po godz. 23

Wybuch powstania styczniowego przyspieszył planowany przymusowy pobór do wojska tzw. branka. - Wybuch powstania był przewidziany w miesiącach letnich, ale branka wymusiła przyspieszenie powstańczego zrywu - mówi dr Emil Noiński, kurator ekspozycji z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zwraca uwagę, że termin zimowy był niekorzystny, bo powstanie było wojną partyzancką.

Na wystawie będzie prezentowany mało znany szkic Juliusza Kossaka "Kozacy prowadzący brankę". W czasach powstania styczniowego szkic ten zdobył sobie dużą popularność i był reprodukowany m.in. w prasie francuskiej, bardzo sprzyjającej polskiemu powstaniu. Na podstawie tego szkicu Aleksander Sochaczewski namalował obraz "Branka".

Posłuchaj całej audycji, którą prowadziła Katarzyna Kobylecka.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Setny dzień powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 13:11
Z "bandami włóczykijów", jak powstańców nazywali Rosjanie, walczyła blisko 300-tysięczna armia, a szala zwycięstwa nie przechylała się w żadną stronę. 1 maja 1863 minęło sto dni zrywu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd Narodowy. Rząd wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 14:37
10 maja 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił odezwę, w której przybrał nową nazwę Rząd Narodowy. Czy była to tylko kosmetyczna zmiana?
rozwiń zwiń